Do kompostu můžete dávat i shnilé a nemocné ovoce
Kompost je pro zahradníky hotový poklad. Často proto váhají, kolik shnilého ovoce do něj mohou dávat.
Shnilá jablka je nutné likvidovat
Shnilá jablka je nutné dávat do kompostu v tenké vrstvě a vždy je prokládat vrstvami jiného, nejlépe suchého materiálu (sláma, zbytky trvalek, letniček, drcené větve). Ideální místo je uprostřed kompostu, kde je teplota nejvyšší a ovoce se rychle rozloží. Naopak na povrchu kompostovací hromady bude přitahovat vosy, mouchy a sršně. Postupně je nutné posbírat všechna jablka. Pokud necháte nějaké ovoce na stromě či na zemi, hrozí, že stromy napadne strupovitost nebo monilióza. Nemoci by se projevily hned následujícího jara a projevovaly by se hnilobou. Tato nemoc se nejčastěji vyskytuje na slivoních, třešních, višních, meruňkách, broskvoních, jabloních a hrušních.
V kompostu dochází k rozkladu
V kompostu se vše rozkládá, ale organismy ke kompostování potřebují vzduch. Jedná se o larvy, žížaly, svinky, svinule, roztoče, chvostoskoky, štírky, stonožky, mnohonožky..., ale hlavně jsou to plísně a bakterie, které narušují buněčné struktury rostlin. Při kompostovacím procesu pak vlivem práce bakterií dochází v kompostu k úbytku uhlíku a dusíku. Postupně dochází ke zmenšování objemu kompostu, čemuž se říká tlení.
Příliš mnoho ovoce kompostu nesvědčí
Bakterie žijící v kompostu potřebují nejen vzduch, ale také vodu. Je proto dobré mít kompost na zastíněném místě, kde nebude docházet k jeho nadměrnému vysušování. Pokud vám kompost vyschl, je potřeba ho prolít vodou. Nesmí být ale přemokřený. To mohou způsobit právě spadaná jablka, hrušky apod. Příliš vody v kompostu zaplňuje mezery, které by jinak byly naplněny vzduchem a bakterie nemají dostatek vzduchu. Příliš mnoho vody v kompostu způsobuje hnilobné procesy a zápach. Proto je důležité správně vše v kompostu vrstvit. Kde a jak založit kompost, jsme psali zde.
Ochrana před nemocemi
Silně poškozené, nakažené a nahnilé ovoce můžete také dávat do kompostu. Díky tlení a vyšší teplotě dojde ke zničení choroboplodných zárodků. Navíc kompost můžete posypat zahrádkářským vápnem a nechat ho pěkně proležet před zimou. Kdo kompost nevlastní, může nepotřebné ovoce odvézt bezplatně do sběrného dvora, zakopat nebo jinak asanovat. Likvidovat je házením do kontejnerů není příliš vhodné a pálení je v současné době zakázané.