Violka vonná potěší nejen krásnou vůní, ale i léčivými účinky
Violce vonné se lidově říká fialka kvůli fialové barvě květů. Nachází se na okrajích lesů, ale člověk ji může mít i v zahradě. Svědčí jí výživná a stále mírně vlhká půda. Dobře snáší slunce i stín, ve kterém ale méně kvete.
Nejlépe polostín
Nejvhodnější prostředí je pro ni polostín. Nejvíce se hodí pod listnaté stromy a keře, které jí na jaře poskytnou dostatek světla. Roste zhruba do 15 centimetrů. Pomocí odnoží se sama rozrůstá do šířky. Na podzim je možné dceřiné rostliny oddělit a pěstovat na jiném místě.
Violka vonná má mnoho dekorativních kultivarů. Vedle klasické fialové barvy lze vybírat z různých odstínů barev květů od fialové přes modrou a růžovou až po bílou. Mají i různé velikosti a existují i plnokvěté formy.
Violka pomáhá při odkašlávání, rozpouští hleny a zmírňuje bolesti při viróze. Zlepšuje stav při revmatických chorobách a má močopudné účinky. Pročišťuje organismus i dýchací cesty, zklidňuje nervy a také zlepšuje spánek.
Blahodárné pro zdraví
Fialka má většinou více než tři centimetry dlouhý oddenek, listy v přízemní růžici a lodyha není vyvinutá. Řapík je krátce nazpět chlupatý. Rostlina kvete v březnu a dubnu. Látky blahodárné pro zdraví jsou v oddenku a v menší koncentraci i v nati. Obsahují saponiny, hojivý sliz i sloučeninu kyseliny salicylové, která je účinnou látkou acylpyrinu.
Kromě pomoci při nachlazení, bolestech hlavy nebo u hojení ran si violku můžete dát i k snědku. Její květy jsou jedlé, takže si s nimi můžete obohatit například salát, dát je třeba do koktejlu, nebo jen tak pro krásu do vázy na stůl. O bylinkách, které lze pěstovat doma, jsme psali zde.