Prorůstání mechu v trávníku má několik příčin. Zamezte jeho dalšímu šíření
Co předchází vzniku mechu a jak zabránit jeho růstu, se dozvíte na následujících řádcích.
Prozkoumejte mech
Zkušení zahrádkáři se shodnou na tom, že když se v trávníku objeví mech, je něco špatně. Buď je problém přímo v půdě, nebo jste o trávník špatně pečovali. Je vypozorováno, že pokud je mech vzpřímený, je půda pod ním suchá a překyselená. Pokud se mech naopak plazí a má zelenou či zelenožlutou barvu, je to známkou špatně propustné půdy. O špatné údržbě trávníku zase vypovídá mech, který se kumuluje do hustých polštářků. Nejčastějším problémem vzniku tohoto jevu je, že je sekačka nastavená na sečení pod tři centimetry.
Brzděte s mulčováním
Dalším problémem bývá mulčování posečené trávy, tedy její ponechání v trávníku a pozvolný rozpad. V takovém trávníku vzniká plsť. Pokud je jí hodně, dlouhodobě trávník dusí a způsobuje jeho překyselení. V takovém prostředí se pak začíná dařit mechorostům. Není to otázka jedné sezony, ale za pár let byste se se svým trávníkem už nedomluvili. Čtěte také: Pusťte se do revitalizace trávníku po zimě. Využít můžete i krtince.
Jak si poradit s mechem
Ať už je původ jakýkoliv, právě jaro je vhodné období pro boj s mechem. Ideální je vyhrabat jej hráběmi s ostrými železnými hroty, vhodnější variantou jsou pak vertikutační hrábě nebo motorový vertikutátor. Poté je dobré trávník ošetřit buď komerčně vyráběnými přípravky určenými jako prevence výskytu mechu na trávníku, anebo si můžete sami připravit podobnou směs, kdy smícháte tři díly síranu amonného a jeden díl zelené skalice. Směs je vždy potřeba dobře promíchat a aplikovat v dávce tři až šet kilogramů na sto metrů čtverečních. Takto ošetřený trávník je chráněný během hlavní sezony až do podzimu a ideální doba ošetření je v dubnu nebo květnu.