Pusťte se do revitalizace trávníku po zimě. Využít můžete i krtince
Letošní zima byla poměrně mokrá, sníh v nižších oblastech hodně rychle roztál a půda jej nestíhá vstřebávat. To, společně s nočními mrazíky a vaší aktivitou, může ještě trávník poškodit.
Mokrý trávník je zranitelný
Když odpoledne necháte po trávníku proběhnout děti, nic se mu nestane, ale kdybyste na něj chtěli třeba s plnými kolečky, počítejte, že v podmáčené půdě mohou zůstat koleje, a nejspíše i vaše stopy. Po nočních mrazících zase hrozí, že polámete křehká probouzející se stébla a rostliny mohou začít odumírat. To by se na jaře projevilo suchými místy.
Do celkové údržby po zimě se pusťte teprve, až trávník vstřebá všechen roztátý sníh. Začít můžete tím, že posbíráte větve a shrabete plsť, která brání trávníku dýchat a zadržuje vodu na povrchu, což by mohlo vést ke vzniku plísní či jiných onemocnění.
Opatrně s hnojením
Nebojte se prvního opatrného přihnojování, aby měla tráva po zimě z čeho brát živiny. Ovšem pozor na volbu hnojiva. Na klasické trávníkové hnojivo prozatím zapomeňte, to vytáhněte nejdříve v dubnu, ale přírodní stimulant zelenému koberci dopřát můžete. Rozházejte po celé ploše prosetý kompost a urovnejte hráběmi. S množstvím to nemusíte přehánět. Pokud máte kompost ve větší vrstvě, můžete ho přeházet a tím provzdušnit.
Jak využít krtince
Krtince bere většina z nás jako malou pohromu. Samozřejmě, protože krtince především na okrasném trávníku nejsou vítané. Ovšem hlína z krtinců je skvěle využitelná, jelikož je lehká, provzdušněná a hodí se na předpěstování zeleniny ze semínek. Zde se dočtete, že k tomu můžete využít i plata od vajec či kelímky od jogurtů.