Popel je skvělá přísada do kompostu. Ne každý popel se ale hodí jako hnojivo

 Zahrada 
12. července 2021 08:34 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Kvalitní kompost je nejlepším hnojivem pro zahradu Pixabay
Popel je skvělá přísada do kompostu. Ne každý se však hodí. Některý může dokonce nadělat více škody než užitku.

Tajemství rozkvetlé a plodící zdravé zahrady bývá často prosté. Je jím kvalitní kompost. Ten z velé části tvoří tráva, listí a suché rostliny. Kromě toho do něj můžete přidávat i popel. Ovšem není popel jako popel. Víte, který se do kompostu vůbec nehodí?

Proč popel

Říkáte si, proč dávat do kompostu něco tak obyčejného jako popel? Důvod je prostý. Jde totiž opravdu o výživovou bombu. A to doslova. Přibližně z 5 % obsahuje organickou hmotu, převážně je v něm však zastoupen vápník, a to až ze 33–35 % oxid vápenatý, dále pak draslík v cca 6–10 % oxidu draselného, a není v něm právě málo ani fosforu (2–4 % oxidu fosforečného), ani hořčíku (4–7 % oxidu hořečnatého).

Na jahody i cibuloviny

Popel ze dřeva má silně alkalickou reakci (pH 12,5), díky tomu dokáže udržet neutrální stav kompostu a dodat mu také živiny. Není v něm však obsažen dusík. Právě tyto minerály, které v půdě působí zásaditě, jsou vhodné pro pěstování plodové zeleniny, cibulovin, drobného ovoce, jako jsou jahody, maliny nebo rybíz, a taky mnoha okrasných rostlin. Naopak se nehodí pro kyselomilné rostliny, jako jsou rododendrony, azalky nebo borůvky.

Z grilu ne

Ke kompostování se však nehodí jakýkoliv popel. Nejlepší je ten, který vám zbyde po spalování dřeva. Do kompostu nepatří popel z briket, uhlí a už vůbec ne ten, který se používá při grilování. Obsahuje totiž mnoho chemických přísad, které by vám nadělaly velkou paseku nejenom v kompostu, ale především na záhonech. Grilovací uhlí totiž ve velké míře obsahuje i síru a těžké kovy, které by vám prakticky znehodnotily celou úrodu. 

Jak popel použít

Popel můžete na záhony sypat přímo, a to v dávkách 0,5 až 2 kg na 10 m2, anebo ho přidat do kompostu, a to v dávkách 3 až 5 kg na 1 m3. Kromě toho, že vám popel vyživí rostliny, vám udělá ještě jednu službu. Dokáže odpudit nechtěné škůdce, jako jsou slimáci, nebo hlemýždi. Co ještě dalšího na tyto nenechavce působí, jsme psali zde.

Zdroj info:www.gardeningknowhow.com, www.growveg.com.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Umělé řasy jsou dávno out. Podpořte své vlastní řasy k růstu pomocí ricinového oleje a vitamín E

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít