Podzimní hnojení je výživná bomba pro vaši zahradu. Pamatujte si jedno pravidlo
Pamatujte si jedno pravidlo. Kolik živin rostlina odebere, tolik jich musíme půdě zase dodat zpět. Díky tomu si udržíte půdu stále dobře zásobenou živinami. A ty byste měli doplnit právě teď na podzim.
Proč na podzim
Po sklizni je půda poměrně vyčerpaná. Proto je potřeba do ní dodat vhodné hnojivo, které požadované živiny dodá a vytvoří humus, jenž zvyšuje úrodnost půdy. Díky tomu bude zemina připravena nejenom na jarní výsadbu, ale zejména dodá sílu těm rostlinám, které zůstávají i přes zimu na zahradě. Ty tak budou odolnější i proti houbovým chorobám.
Pozor na dusík
Buďte opatrní při výběru vhodného hnojiva. To, které běžně používáte na jaře, má zcela jiné složení než to, které byste měli použít na podzim. V tomto období by mělo mít hnojivo nižší obsah dusíku a vyšší obsah draslíku. Proč se vyhýbat dusíku? Je to jednoduché. Je to látka, která podporuje rychlý růst, což ale na podzim není zrovna žádoucí. A naopak draslík pomáhá rostlinám úspěšně přezimovat a chrání je před houbovými chorobami. Ve složení podzimního hnojiva by se měl také objevit hořčík a železo, které mají pozitivní vliv na obsah chlorofylu v rostlinách.
Vhodná přírodní hnojiva
Kromě speciálně již namíchaných směsí můžete pro podzimní výživu půdy použít i organická hnojiva. Ideální je koňský či kravský hnůj, ale i klasické slepičince. Skvělé je, pokud se vám tyto druhy hnojiv podaří smíchat. Slepičince totiž obsahují velké množství fosforu, takže společně s koňským či kravským hnojem dokáží vytvořit doslova výživnou bombu pro vaši zahradu.
Jak hnojit
Jakmile máte za sebou sklizeň, odstraňte ze zeminy všechy zbytky rostlin a plodů, zejména těch hnijících. Poté půdu pěkně prokypřete. S hnojivy pak zacházejte opatrně. Vždy odměřte potřebné množství hnojiva a rozházejte jej po záhonech a následně zapracujete do půdy. A opět nezapomínejte vše zalít. Díky tomu budete mít záhony opět dobře připraveny na další sezonu. Během podzimních prací nezapomeňte také na svůj trávník. Jak se o něj správně postarat jsme psali zde.
Zdroj: growagoodlife.com, almanac.com.