Neutrácejte za letní směs do ostřikovačů. Stačí vám dvě suroviny a vyrobíte si ji sami
V zimě je třeba pořídit zimní, během teplých měsíců zase letní směs do ostřikovačů. Má to své důvody. Kapalina by měla mít pro obě období specifické složení, takže v zimě by směs neměla zamrznout a v létě by vás měla zbavit nalepeného hmyzu. Jenže realita bývá často zcela jiná. Obzvláště tehdy, pokud se rozhodnete šetřit a sáhnete po levném a zároveň nekvalitním výrobku.
Na co si dát pozor
Pokud vám v ostřikovačích ještě zbyla zimní směs, pravděpodobně s jejími účinky nebudete spokojeni, protože ta vás nalepených mušek nezbaví. Na druhou stranu nemít žádnou kapalinu je snad ještě horší, protože pokud omylem zapnete stěrače na sucho, rozetřete zároveň i tenkou vrstvu jemného prachu, který může sklo i poškrábat.
V létě můžete dát do ostřikovačů jen obyčejnou, nebo ještě lépe destilovanou vodu, případně podle potřeby umyjte okno ručně, protože přilepené mušky jdou často dolů jen horko těžko. A nebo si vyrobte vlastní letní směs do ostřiikovačů.
Letní směs vyrobíte ze dvou věcí
Vyrobit si účinnou letní směs do ostřikovačů je velmi snadné. Potřebovat budete jen dvě suroviny:
- destilovanou vodu
- ocet
Destilovanou vodu smíchejte s octem v poměru 1 : 1 a směs máte připravenou k použití. Odborníci doporučují nezaměnit destilovanou vodu za běžnou kohoutkovou, protože ta může mít různou tvrdost a mohlo by se tak klidně stát, že vám na kapotě vozu vzniknou nevzhledné stopy po tvrdé vodě, které jdou jen obtížně dolů.
Domácí letní směs pro ostřik čelního skla má jen jednu menší nevýhodu - line se z ní nepříjemný octový zápach. Tento problém lze však elegantně vyřešit, když do směsi přidáte několik kapek esenciálního oleje s vůní podle vašeho gusta. O tom, jak lze odstranit nepříjemné vrzání stěračů, jsme psali zde.