Domácí sauny jsou stále oblíbenější. Jak vybrat tu nejvhodnější?
Na oblibě získávají také venkovní domky a saunové sudy. Výrobci nabízí řadu možností, velikostí, druhů, provedení a designů, které dobře ladí s interiérem nebo se zahradní architekturou. Domácí sauny jsou vhodné téměř do jakéhokoliv prostředí.
Saunu si vybere každý, možností je spousta
Vybere si ten, kdo dává přednost celodřevěnému provedení i milovníci designu, kterým výrobci nabízí prosklené provedení doplněné o lakované panely. Jaký typ sauny zvolit záleží jen na vašich požadavcích a finančních možnostech.
Aby nedošlo ke zbytečným omylům, je lépe se v otázce volby domácí sauny obrátit na odborníky a poradit se o výhodách či nevýhodách konkrétních typů saun, jejich životnosti, spotřebě energie a údržbě.
Pro menší prostory jsou vhodné saunové kabiny
Pro menší prostory, například v panelových domech, jsou vhodné zejména saunové kabiny, jejichž výhodou je rychlá montáž. Do obezděného prostoru se pak montují vestavěné sauny, které mohou být obestavěny či jinak začleněny do prostoru. Sauna na míru může být i originální stavbou s netradičními prvky.
Saunové centrum si užije celá rodina
Na větších plochách můžeme uvažovat o vybudování kompletního saunového zázemí, dokonce i celého relaxačního saunového komplexu, kde kromě vlastní sauny jsou k dispozici šatna, odpočívárna s lehátky, bar pro občerstvení, televize a další vybavení, které zpříjemní saunování.
V takovémto saunovém centru si mohou nerušeně užívat relaxaci a pohodlí najednou všichni členové rodiny. V nabídce pro domácí saunování najdeme i exkluzivity, jako jsou saunové domky či srubové sauny, krásné venkovní chatky, horské suny nebo i saunové sudy.
Finská sauna
Pojďme se podívat na některé druhy blíže. Jako sauna klasická bývá nazývána finská sauna. Typická je pro ni vysoká teplota, nízká vlhkost, design a provedení, kde převažuje dřevo a kámen. Blíže jsme o ní psali zde.
Infrakabina
Infračervené prohřívací kabiny ocení zejména ti, kteří nemohou ze zdravotních důvodů používat klasickou saunu, a nebo jim klasická sauna nevyhovuje. Je také řešením pro byty a malé prostory, rychle se nahřeje a prohřeje celé tělo. Pobyt v infrakabině povzbuzuje krevní oběh, ulevuje při bolesti svalů a je vhodný i při léčbě chronických chorob.
Parní lázně a parní kabiny
Na rozdíl od finské sauny působí na člověka v parní lázni maximální vlhkost vzduchu při relativně nízké teplotě kolem 40 stupňů Celsia. Parní lázně a kabiny se od klasických dřevěných saun liší také stavbou a interiérem, který má nejčastěji vnitřní povrchovou úpravu kombinovanou z různých keramických obkladů. Součástí zařízení bývají i speciální doplňky, jako je ozvučení, světelné efekty či masážní sprchy.