I papoušek si může zlomit nožku. Co s tím a jak rychle se úraz hojí?

Zlomeniny křídel či neopeřených částí nožek jsou u papoušků, chovaných v domácnosti, poměrně časté
 Mazlíčci 
22. prosince 2014 04:28 / ifauna.cz
  0   0
Zlomenina je u exotických ptáků, chovaných v zajetí, mnohem častějším úrazem, než bychom předpokládali. Hodně jimi trpí například andulky. Pro budoucnost našeho miláčka však rozhodně nemusí být fatální. Pokud jde o lehčí formu, dokážeme ji dokonce zvládnout sami.

Například u andulek, chovaných v bytě, se zlomeniny vyskytují poměrně často. Postihují buď křídla, nebo neosvalenou část nohy. Pokud se nejedná o komplikovanou či otevřenou zlomeninu, dokážeme ji poměrně jednoduše léčit sami.

Zlomené křídlo zafixujeme k tělu ve správném úhlu kostí dvěma pásky leukoplasti. Ptáčka poté umístíme do malé klícky, aby byl nucen zůstat v klidu a nesnažil se postižené křidélko používat.

Zlomeniny se hojí zpravidla rychle, po sedmi až deseti dnech můžeme leukoplast odmočit a zkontrolovat postup hojení. Jestliže se zlomenina již zahojila, dopřejeme ptáčkovi ještě zhruba další týden rekonvalescence v samostatné kleci.

Při ošetření jednoduché zlomeniny neosvalené části nožičky zafixujeme postiženou končetinku páskem leukoplasti naplocho a přečnívající konce lehce smačkáme podle nožičky. Je důležité zachovat správné zaúhlení stojící nožičky a lomové konce kosti na sebe musí nasedat v ose.

Pokud si na nápravu ptačího zranění netroufáme a obáváme se špatného zásahu, který by mohl našemu miláčkovi způsobit doživotní následky, raději vyhledáme veterináře. Otevřené zlomeniny necháme ošetřit odborníkem vždy, naděje na vyléčení je při operativním ošetření velmi vysoká.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z jiné planety

Věda & Vesmír

Pravěký svět byl opravdu děsivé místo. Kontinenty terorizovaly více než dvě miliardy obřích predátorů

Bydlení

I v souvislosti s koupelnou či toaletou existují zajímavosti, jež vás posadí na zadek

Zavřít reklamu