I papoušek si může zlomit nožku. Co s tím a jak rychle se úraz hojí?

 Mazlíčci 
22. prosince 2014 04:28 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Zlomeniny křídel či neopeřených částí nožek jsou u papoušků, chovaných v domácnosti, poměrně časté ifauna.cz
Zlomenina je u exotických ptáků, chovaných v zajetí, mnohem častějším úrazem, než bychom předpokládali. Hodně jimi trpí například andulky. Pro budoucnost našeho miláčka však rozhodně nemusí být fatální. Pokud jde o lehčí formu, dokážeme ji dokonce zvládnout sami.

Například u andulek, chovaných v bytě, se zlomeniny vyskytují poměrně často. Postihují buď křídla, nebo neosvalenou část nohy. Pokud se nejedná o komplikovanou či otevřenou zlomeninu, dokážeme ji poměrně jednoduše léčit sami.

Zlomené křídlo zafixujeme k tělu ve správném úhlu kostí dvěma pásky leukoplasti. Ptáčka poté umístíme do malé klícky, aby byl nucen zůstat v klidu a nesnažil se postižené křidélko používat.

Zlomeniny se hojí zpravidla rychle, po sedmi až deseti dnech můžeme leukoplast odmočit a zkontrolovat postup hojení. Jestliže se zlomenina již zahojila, dopřejeme ptáčkovi ještě zhruba další týden rekonvalescence v samostatné kleci.

Při ošetření jednoduché zlomeniny neosvalené části nožičky zafixujeme postiženou končetinku páskem leukoplasti naplocho a přečnívající konce lehce smačkáme podle nožičky. Je důležité zachovat správné zaúhlení stojící nožičky a lomové konce kosti na sebe musí nasedat v ose.

Pokud si na nápravu ptačího zranění netroufáme a obáváme se špatného zásahu, který by mohl našemu miláčkovi způsobit doživotní následky, raději vyhledáme veterináře. Otevřené zlomeniny necháme ošetřit odborníkem vždy, naděje na vyléčení je při operativním ošetření velmi vysoká.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Svatební diadém princezny Diany bude konečně vystaven

Styl

Dana (50): S manželem nám to neklapalo. Našla jsem si milence a ztratila úplně všechny

Tech

První cestovní hypersonický letoun od dob Concordu. Žádný velký fofr to ale není

Zavřít reklamu