Nakrmte v zimě ptáky na krmítku, na zemi i na vodě

 Mazlíčci 
18. prosince 2014 05:25 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Šikovná jsou krmítka, ze kterých se semínka odsypávají postupně, krmení tak ptáčkům nezvlhne a nezmrzne. pixabay.com
Ne všichni ptáci, kteří u nás přezimují, si pro potravu vyletí na krmítko. Nezapomínejte ani na ty, kteří zobou ze země nebo se krmí z vody. Pojďme si připomenout, kdo z opeřenců nás v zimě nejvíc potřebuje a čím mu prospějeme.

Klasická krmítka na tyči nebo pověšná na stromě ptáci rádi navštěvují a my je přitom můžeme pozorovat, což je někdy velké divadlo a potěcha pro oko.

Někteří ptáci se ale krmí výhradně nebo raději ze země. Pro ty můžeme přichystat takzvaný zásyp – dřevěnou desku asi metr na metr i větší, pokud máme prostor, kterou umístíme na čtyři kůly. Přední budou vysoké 60 – 80 cm, zadní jen asi 20 cm, takže stříška bude šikmá, aby z ní stékala voda a sníh na jednu stranu. Když napadne sníh, tak samozřejmě před zásypem musíme odhrabávat, aby se ptáci pod něj pohodlně dostali.

Pro dobrou výživu je potřeba dopřát ptákům i tuk. Tukové krmítko vyrobíme ideálně z velké otevřené borové šišky, kterou namočíme do rozhřátého tuku smíchaného se semínky a drcenými ořechy. Pak to celé necháme ztuhnout a pověsíme nejlépe na strom nebo ke krmítku.

Na krmítko chodí nejraději sýkory, brhlík a šoupálek na olejnatá semena a tuk se semínky. Na tukovou směs určitě přilákáte i strakapouda, bude se na kouli loje se semínky držet drápky, pokukovat po vás po očku a naklánět svou krásnou hlavičku s černou čepičkou. Pěnkavy, zvonci, strnadi, dlaskové, vrabci a kosi si raději zobnou semena plevelů a obilovin a nejraději chodí na zásyp, kam jim můžete přidat i různé bobule z keřů a kousky jablka.

Když se vydáte krmit vodní ptáky – kachyn, labutě, lysky a racky – vezměte jim měkké pečivo. Tvrdým by si totiž mohli poranit jícen. Můžete jim dát i vařené těstoviny, ale samozřejmě ne osolené. Uhnízdila se vám na balkoně nebo poblíž domu poštolka? Dnes je to i ve městě poměrně častý jev. I dravci mají v zimě nouzi, takže je můžete přikrmit kousky čerstvého masa nebo vnitřností. Dávejte jim takové množství, abyste viděli, že ho prakticky okamžitě zkonzumují, jinak totiž nalákáte spíš potkany než ptáky.

Krmte je všechny! Odmění se vám zpěvem, zábavným poskakováním kolem krmítek a v létě tím, že vás budou zbavovat obtížného hmyzu.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Jak poznáte, že vaše krémy nejsou pro vaši pleť to pravé

Tech

Na zařízeních s Androidem je hned několik kódů, díky kterým se dostanete ke skrytým funkcím

Zavřít reklamu