Domácí majonéza umožňuje čarovat se studenou kuchyní

Šlehat, šlehat, šlehat žloutek a pomalu přikapávat olej, to je vše. Tak to zkuste!
 Ostatní 
20. prosince 2014 00:54 / misterie.be
  0   0
Kupovaná majonéza v ledničce vydrží třeba několik měsíců. To je jen důkaz toho, kolik konzervantů obsahuje, vždyť jinak žloutek spojený s olejem prostě dlouho vydržet nemůže. Chuť takové majonézy je různá, jen ne ta původní majonézová.

Tolik také k té strašlivé udravotní závadnosti majonézy. Ve skutečnosti v jedné porci bramborového salátu sníte žďabíček žloutku a asi lžíci oleje, a to opravdu není žádné drama.

Chuťově nejlepší je samozřejmě majonéza čerstvá, doma dělaná. Její příprava je ovšem malou kuchařskou mistrovskou zkouškou. Vyžaduje totiž především trpělivost.

Základ majonézy je opravdu jen žloutek a olej, nic víc. Vše ostatní je na vás – dochucovat ale budete teprve, až se vám povede majonézu vyšlehat.

Bezpodmínečeně potřebujete hlubší misku pevně položenou nebo nějakou přísavkou přicucnutou k pracovní desce – na přípravu majonézy totiž potřebujete obě ruce. Do misky dáte žloutek a pořádně ho rozšleháte metličkou. Metlička je další nezbytná pomůcka, bez ní to prostě nejde, ničím jiným majonézu nenašleháte.

A teď pozor – po kapkách nebo po velmi malých šplouchancích přidáváte jednou rukou olej a pořád, opravdu pořád a bez zastavení, druhou rukou šleháte. Žloutek se s olejem spojuje pomalu, takže vždy teprve když je pevně zašleháno, můžete přikápnout další trošku oleje. Ano, trvá to dobrých deset, patnáct minut, než do jednoho žloutku zašleháte cca 100 ml oleje, takže si pěkně potrénujete svaly a zápěstí na šlehající ruce.

Za pár vteřin se dá majonéza vyšlehat tyčovým mixerem, i to je ale alchymie a vyžaduje to jistý grif. Pokud k mixéru máte odměrný válec, použijete ten, když ne, tak třeba pivní půllitr, zkrátka úzkou nádobu, ve které se mixér nebude kvdrlat, ale bude v ní pevně stát. Na dno dáte dva žloutky a 150 ml oleje. Mixér spustíte na dno, zapnete a souvislým tahem ho vytahujete nahoru. Za pár vteřin jste venku a dole je hotová vyšlehaná hustá majonéza.

No, možná to budete muset párkát zopakovat, než najdete tu správnou rychlost na vytažení rotujícího mixéru ze sklenice, ale až se vám to prvně povede, už to víckrát nezkazíte.

Dobrá majonéza je základ studené kuchyně – můžete ji dochutit hořčicí, citronovou šťávou, octem, cibulkou, česnekem, křenem, bylinkami, smíchat s čerstvým sýrem nebo s jemně nastrouhaným aromatickým tvrdým sýrem, zkrátka pořídíte z ní delikatesní ochucovadlo salátů, pomazánek, studených mis, obložených chlebíčků.

Pokud zvládnete postup, budete určitě dělat i pokusy s různými oleji, protože každý dodá majonéze jinou chuť. Ta do bramborového salátu má být jemná a nenápadná, nejlepší je tedy olej slunečnicový, za studena lisovaný. Zvláštní chuť dodá majonéze už olivový olej, natož pak třeba dýňový nebo ořechový... Inu, od Vánoc do silvestra si dopřejte těch pár žloutků a dobrý olej na své domácí večírky pro rodinu i pro hosty, uvidíte, že sklidíte pochvalu.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Setkání s nádhernou přírodou vás vrátí o několik století zpět

Věda & Vesmír

Jak dlouhý je doopravdy galaktický rok

Bydlení

Podlahové topení je absolutní hit posledních let. Zajistí vám komfort a teplé nohy po celou zimu

Zavřít reklamu