Už nikdy nevyhazujte slupky od brambor do koše. Poslouží vašemu žaludku, zdraví i kráse

 Ostatní 
25. ledna 2018 12:20 / Marie Popelková
  15
📷
4 fotografie v galerii
Slupky z brambor se dají v domácnosti zajímavě využít Shutterstock
Drtivá většina lidí se dopouští jedné velké chyby - když oškrábe brambory k obědu či večeři, slupky pak vyhodí do koše. Přitom slupka je zdravější než celá brambora. Je škoda slupky nevyužít. Připravit z nich můžete jednu delikatesu i zázračný přeliv na šedivé vlasy.

Bramborové slupky jsou doslova nabité vitaminem C i B a také jsou plné vápníku. Jsou výbornou zásobárnou energie, dokáží nám ochránit imunitu a dokonce hrají důležitou roli i v prevenci rakoviny, protože obsahují velké množství kyseliny chlorogenové. Ta umí s nádory a rakovinnými buňkami pořádně zatočit.

Nejlepší je, když se člověk naučí konzumovat brambory i se slupkou. Pokud vám ale tato varianta nevyhovuje, nevadí. Existuje totiž několik způsobů, jak zdravé slupky z brambor využít i jinak. O tom, jak šikovně naložit se zbytky z kuchyně, jsme psali zde.

Luxusní chipsy ze slupek

Brambůrky ze slupek jsou nejlepší ze všech. Jejich příprava je přitom jednoduchá.

Slupky očistěte, dejte na plech vyložený pečícím papírem a promíchejte je s trochou oleje a oblíbeného koření dle vaší chuti. Měly by být v jedné vrstvě, aby se dobře propekly.

V troubě vyhřáté na 200 stupňů Celsia je pečte asi 15 minut. Nejlépe chutnají teplé hned po vytažení z trouby. I po vychladnutí si ale zachovají svoji křupavost. Slupky se dají také usmažit v pánvičce.

Konec šedivých vlasů

Bramborové slupky ocení i všichni ti, kteří mají na hlavě šediny a snaží se je v kadeřnickém salonu za nemalé peníze zakrýt chemickou barvou. Slupky totiž fungují jako výborné přírodní barvivo.

Slupky povařte asi půl hodiny ve vodě a nechte vývar zchládnout. Pak ho sceďte a výluhem si jednoduše opláchněte umyté vlasy. Už po několika málo takových přelivech se dostaví výsledek - šedivé vlasy začnou přirozeně tmavnout.

Blahodárný vliv na kůži

Slupky z brambor najdou ale ve vaší domácnosti i jiné uplatnění. Když se například při vaření popálíte, přiložte si na postižené místo bramborovou slupku. Má totiž antibakteriální účinek a popálenou kůži rychle zahojí.

Pokud vás trápí pigmentové skvrny na pokožce, i v tomto ohledu vám slupky z brambor pomohou. Díky látkám, které obsahují, umí totiž tmavé skvrny zesvětlit. Stačí slupkou tmavé fleky pravidelně potírat.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Oblíbenou Naďu Urbánkovou proslavily nejen její songy, ale i bitva o peníze s manželem

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte