Dřevěné podlahy v zimě trpí. Dejte jim olejovou lázeň
Aby naše pokožka v zimě nevysychala, mažeme ji. A tu samou péči potřebují i dřevěné podlahy. Dřevěná podlaha, stejně jako všechny stavební prvky ze dřeva, reaguje na změny okolního prostředí. V příliš suchém vzduchu se smršťuje a praská, vysoká vzdušná vlhkost zase způsobuje její bobtnání. A stejně jako vaše pleť potřebuje čas od času kvalitní kůru, to samé dopřejte i své podlaze a naolejujte ji. Není to vůbec nic těžkého.
Zvlhčujte vzduch
Aby vaše podlaha vydržela co nejdéle, je potřeba zajistit v interiéru optimální vlhkost vzduchu. K tomu nejlépe poslouží zvlhčovače a nebo odpařovače. O tom, jak si vybrat ten správný, jsme psali zde. Mimo to je důležité pravidelné ošetřování podlah, a to formou olejování. Odborníci doporučují udržovat v prostorách s dřevěnou podlahou relativní vlhkost vzduchu celoročně mezi 40 a 60 %, ideálně při teplotě 15 až 25 °C.
Dvakrát ročně
Olejování podlahy je nutné udělat ihned po její pokládce. Následné ošetřování by mělo probíhat jednou až dvakrát ročně, ideálně vždy před začátkem a po konci topné sezony. V případě, že je podlaha položena na podlahové vytápění, je její olejování dvakrát za rok nezbytné. Pravidelné ošetření je důležité zvláště u olejovaných rustikálních dekorů s množstvím prasklin, spár či netmelených suků. Takový povrch má totiž až 3× více otevřených pórů než běžné dřevěné podlahy a je náchylný na vysychání.
Větrání nepomáhá
Pokud jste si mysleli, že větší vlhkosti v interiéru dosáhnete tím, že budete větrat, jste na omylu. Studený vzduch obsahuje méně vody než teplý, s výjimkou období, kdy je venku mlha. S každým větráním tak do bytu či domu vniká suchý vzduch, který snižuje relativní vlhkost vzduchu vytápěné místnosti. Podobný problém se vyskytuje i u centrálních odsávacích systémů, které zapříčiňují trvale nízké hodnoty vlhkosti vzduchu.
Jak na údržbu
A už se dostáváme k jádru pudla. Tedy, jak správně ošetřovat dřevěnou podlahu. Nejprve ji vyčistěte přípravkem vhodným na daný typ podlahy. Podlahu stírejte mopem nebo měkkým bavlněným hadříkem, který musíte pořádně vyždímat. Pokud byste jej málo vyždímali, mohlo by to způsobit nežádoucí dilataci a následné popraskání a trhání jednotlivých lamel. Jakmile povrch uschne, aplikujte olej, nejlépe pomocí rozprašovače a vtírejte ho do struktury dřeva bavlněným hadříkem nebo suchým mopem. Na závěr podlahu vyleštěte pomocí nového hadříku.
Vybírejte kvalitu
Pomocí opravdu kvalitního oleje na podlahu zajistíte na povrchu podlahy velmi tenkou, ochrannou vrstvu, která úspěšně dřevěný povrch chrání a přitom ponechá na pohled jeho přirozený, nádherný vzhled. Mnozí se obávají, že použitím oleje bude mít jejich krásná dřevěná podlaha nepřirozený lesklý vzhled. Takto to není, moderní oleje dokáží ponechat přirozený a matný vzhled dřeva.