Jak používat a skladovat zábavní pyrotechniku, radí odborníci

 Ostatní 
30. prosince 2014 04:08 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pyrotechnikuje neskladujte blízko ohně, nedávejte ji do ruky dětem a podruhé nezapalujte. wikimedia.org
Oslavy končícího roku si mnozí z nás nedovedou představit bez použití rachejtlí a ohňostroje. Odborníci z řad pyrotechniků vždy před koncem připomínají, jak s těmito nebezpečnými hračkami zacházet a také, jak je bezpečně skladovat.

Kde a jaké silvestrovské rachejtle nakupovat?
Zábavní pyrotechniku bychom měli v zásadě nakupovat jen takovou, která je na český trh uváděna legálně. Policisté proto doporučují vyhnout se stánkům a vybrat si raději kamenný obchod. Zkontrolovat bychom si při nákupu měli hlavně to, zda pyrotechnika obsahuje návod výrobce v českém jazyce, a také jestli má certifikační značku. Rozhodně nekupujte pyrotechniku v porušených obalech, otevřenou nebo navlhlou.

Jak ji vhodně skladovat?
Otázka skladování pyrotechniky je velmi důležitá a měla by být zodpovězena v návodu výrobce. V zásadě však rachejtle a petardy skladujeme na suchém místě. Rozhodně není vhodné nechávat je v blízkosti kamen, krbů, otevřených ohňů a zapálených svíček.

Jak zábavní pyrotechniku používat?
Ve vlastním zájmu by lidé měli striktně dodržet návod výrobce na použití a zábavní pyrotechniku používat tak, aby neohrozili zdraví či majetek svůj nebo někoho jiného. Znamená to manipulovat s ní zásadně na volném prostranství, v dostatečné vzdálenosti od dalších objektů. Pozor bychom si měli dát i na mohutné zvukové efekty, které odpalování doprovázejí a které mohou při nevhodném odpálení poškodit něčí sluch. Ohleduplní bychom pochopitelně měli být i ke zvířecím mazlíčkům. Psi a kočky mají mnohem vyvinutější sluch než lidé a při nadměrném hluku velmi trpí.

Co když pyrotechnika selže? Máme odpalovat znovu?
Pokud se nepodaří odpálit pyrotechniku na první pokus, pak už ji rozhodně nezkoušíme odpalovat znovu.

Můžeme svěřit odpálení pyrotechniky dětem?
Zábavní pyrotechnika do rukou dětí nepatří, a to jednoznačně. Právě používání zábavní pyrotechniky dětmi je vysoce rizikové, a to hlavně kvůli případnému zranění. Rodiče by toto nebezpeční neměli podceňovat.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Umění poznat, že je čas na životní změnu, je důležité. Všímejte si znamení

Tech

Apple varoval, že miliony uživatelů iPhonů jsou v současné době bez ochrany

Zavřít reklamu