Vánoční deprese a splín? Pomůžou proti nim bylinky

 Ostatní 
28. prosince 2014 04:01 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Třezalka tečkovaná pomůže i při vánoční depresi Wikimedia Commons
Čas Vánoc nemusí být pro každého jen obdobím pohody, klidu a lásky. Lidí, kteří druhou půli prosince vnímají naopak jako tu nejnepříjemnější část roku, vůbec není málo. Své o tom vědí v poradnách, ordinacích psychiatrů a psychologů nebo na linkách SOS. Doplňkem či alternativou k psychoterapii a farmakům, ale ještě lépe prevencí proti depresi, napětí a stesku mohou být podle nejznámější české bylinkářky Jarmily Podhorné také léčivé rostliny.

Vánoce jsou tradičně označovány jako svátky klidu a míru. Přílišný klid v nich ale nezažíváme.

„Zejména ženy jsou vystavovány obrovskému tlaku. Vedle vlastního zaměstnání a běžné péče o rodinu jim během adventu přibydou starosti s vánočním úklidem a pečením cukroví. Uspěchaná doba většinu z nás stresuje. Musíme nakoupit ty nejoriginálnější dary, jejichž ceny se často šroubují do závratných výšek. Televize nasadí do vysílání pohádky se šťastným koncem a zamilované komedie. Vánoční obžerství se na naší psychické pohodě také podepíše. Výsledkem kombinace těchto faktorů je stresovaný, unavený a často deprimovaný člověk,“ popsala svou zkušenost Podhorná.

Pokud pro nás není možné od některých z těchto věcí upustit, je dobré se alespoň porozhlédnout po možnostech, jak pomoci vlastní psychice. Pro mnohé z těchto problémů existuje podle Podhorné přírodní řešení v podobě bylin.

„Když se například během Vánoc cítíme unavení, je dobré užívat bakopu drobnolistou. Její účinky se promítnou do snížení únavy a naopak zvýší duševní výkonnost. V případě přepracovanosti a vyčerpání bychom měli nasadit eleuterokok a maralí kořen. Pocity únavy velice dobře zažene i tinktura ze schizandry a jalovce,“ uvedla bylinkářka.

Zdánlivým protipólem únavy je nespavost. Zdánlivým proto, že často může být průvodním jevem nespavosti právě únava. V případě problémů se spánkem doporučuje přírodní léčitelka například kozlík lékařský.

„Jedná se o rostlinu, která působí jako mírné, ale velice účinné sedativum. Pomůže ztlumit stavy vzrušení, zažene nervozitu i duševní napětí. Ve vyšších dávkách výborně vyvolá spánek. Pro jeho prohloubení může sloužit tinktura z pupenů vřesu,“ přiblížila Podhorná.

Jedničkou proti depresím je třezalka
Příčinou nespavosti pak zhusta bývá stres a nervozita. Ty se samozřejmě ve vánočním období stupňují neuvěřitelnou měrou. Pro snížení stresu je vynikající volbou například vrbka úzkolistá, která výborně odstraňuje pocit psychického napětí. Také gemmoterapeutikum z lípy může navodit dobrou náladu. Ochránit organismus proti stresu zvládne i šišák bajkalský a rozchodnice růžová. Mezi její další příjemné vlastnosti, které můžeme v době mezi Vánocemi a Silvestrem ocenit, je schopnost vyrovnat hladinu krevního cukru. Díky tomu nás nebude pronásledovat chuť na sladké.

Poslední a nejméně příjemnou součástí vánočních svátků mohou být pro mnoho lidí deprese. I na tyto problémy však příroda zná řešení. Hned několik bylin se nabízí jako účinná přírodní antidepresiva, která mohou bez vedlejších účinků pomoci zvládnout adventní období. Jedničkou při depresích je rozhodně třezalka, vedle ní se však uplatňuje také leuzea neboli maralí kořen. Při problémech s psychikou je možné také užívat pupeny lísky. „Během mé více než patnáctileté praxe se proti depresím nejvíce osvědčila směs lípy, třezalky a vrbky úzkolisté. Pro dobrou náladu pak pomáhá nahradit v této směsi vrbku bělotrnem,“ poradila bylinkářka.
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David oslavil šedesátiny s dvouletým zpožděním. Dostal ale multiplatinovou desku

Styl

Nestárneme jen věkem, ale také stresem. Díky němu rychleji stárne náš imunitní systém a přicházejí...

Dům a zahrada

Přilákejte včely na zahrádku. Modré květiny jsou pro ně výjimečné

Zavřít reklamu