Po zamrzlém chodníčku aneb Sypat, či nesypat?

 Dům 
11. prosince 2014 04:15 / redakce
  0
📷
2 fotografie v galerii
Sůl škodí nám i přírodě, bez ní ale leckdy neuděláme ani krok. Čím tedy sypat chodníčky a nájezd do garáže? archiv
Po pádu na náledí končí každoročně desítky lidí v nemocnicích. Nejde ale pouze o chodníky, k bolestivému úrazu můžeme snadno přijít i přímo před vlastním prahem. Jak a čím nejlépe udržovat chodníčky a příjezdové cesty ke garážím, abychom se vyhnuli zdravotním komplikacím a škodám?

Jakmile chodník, schody či prostor zbavíme sněhu, je dobré posypat ho pro lepší schůdnost, sjízdnost a bezpečnost nějakým zdrsňujícím materiálem. Můžeme použít písek, štěrk, piliny nebo kamennou drť.

Takovýto posyp slouží ke zvýšení přilnavosti mezi podrážkou boty a povrchem cesty, nebo samozřejmě mezi pneumatikou a vozovkou. Skvěle tyto materiály využijeme na uježděném sněhu i na ledovce nebo námraze. Jejich nevýhodou však je, že se během zimy hromadí a na jaře nás čeká velký úklid.

Na chodnících ve městech se nejčastěji používá sůl, která slouží ke snížení bodu tání vody, tedy k rozmrazení sněhu či ledu, a také k prevenci usazování sněhu a namrzání povrchu. Nejčastěji používaným posypovým rozmrazovacím materiálem je chlorid sodný, tedy kuchyňská sůl.

Na vlastním pozemku bychom se ale nejraději tomuto postupu vyhnuli, protože způsobuje znečištění vod a půdy a škodí nejen obuvi a packám našich mazlíčků, ale také rostlinám a živočichům, kteří na naší zahradě žijí.

Ideálním řešením je ekologický keramický zimní posyp Liapor. Velmi účinný posypový materiál, nesoucí ochrannou známku Ekologicky šetrný výrobek, neškodí přírodě, tlapkám našich psích a kočičích miláčků, obuvi, podvozkům aut, vodním tokům... Pokud ošetřené plochy roztají v poledním slunci, Liapor vzlíná, a při opětovném mrazu zůstává zachován vysoký součinitel tření a není potřeba dosypávat.

Další obrovskou výhodou tohoto materiálu je, že ho po skončení zimy stačí jen zamést a můžeme ho nanést na záhony a zelené plochy, kde kypří půdu a zlepšuje provzdušňování kořenových systémů rostlin. Navíc ho můžeme skladovat volně pod širým nebem a nemá sklon k vytváření zmrzlých hrudek.

Posypový materiál můžeme skladovat ve speciální nádobě, které jsou k dostání v několika velikostech. K samotnému posypávání nejlépe využijeme posypový vozík se zásobníkem, rovněž o nejrůznějších objemech. Většina vozíků je opatřena třemi regulovatelnými otvory, ovládanými páčkou na rukojeti. Rám vozíku bývá z lakované oceli, nádoba a rozmetací talíř z odolného plastu.
Témata: sníh, náledí, posyp, zima, mráz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Synové Britney Spears nechtějí svoji matku ani vidět. Dokonce se chtějí vystěhovat ze země

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město