Plemena psů, která většinou prožijí dlouhý život

 Mazlíčci 
28. dubna 2021 11:00 / Eva Vogelová
  2
📷
7 fotografií v galerii
Čivavy se mohou dožít až dvaceti let  Depositphotos
Pořízení pejska je radostná událost. Chlupáč se na několik let stane pro člověka nejlepším kamarádem. O to více bolí, když navždy odejde. Brzy umírají zejména velká psí plemena. Delší život prožijí spíše ta menší. Jaké rasy se dožívají nejvyššího věku?

Podobně jako lidé mohou být i psi náchylní k určitým zdravotním potížím. Chlupáči trpí zejména srdečními chorobami, problémy s pohybovým aparátem, alergiemi nebo několika druhy rakovin. U menších plemen je obecně nižší pravděpodobnost propuknutí vážných chorob a následného předčasného úmrtí. Samozřejmě každý jednotlivý pes je jiný a neexistuje žádná záruka, že zrovna konkrétně on se dožije vyššího věku. Existují však psí plemena, která se obecně dožívají vysokého věku a netrpí výrazně vážnými zdravotními problémy.

Jorkširský teriér

Jorkšíři se těší velké oblibě, jsou přátelští a inteligentní, ale občas také velmi tvrdohlaví. Během svého života většinou nebývají vážně nemocní, ale většinou je postihnou potíže s chrupem. Proto by měli páníčci u jorkšírů dbát na důkladnou dentální hygienu. Ve stáří se u nich mohou vyskytnout problémy s pohybovým aparátem. V průměru se dožívají patnácti let, ale někteří umírají i později.

Bígl

Bígl je známý svými loveckými dovednostmi a výborným čichem, ale zároveň jde o psa, který na svoji rodinnou smečku nedá dopustit. Většina chlupáčů s dlouhýma ušima je v průběhu života aktivní a příliš netrpí zdravotními problémy. Když se u nich ozve stáří, mohou mít potíže s kyčlemi, zády a očima. Proto by se neměli přejídat, nadváha by jim mohla uškodit. Žijí zhruba třináct až patnáct let, ale někteří jednotlivci se mohou dočkat i vyššího věku. 

Jezevčík

Jezevčíci jsou skvělými parťáky, kteří rádi spí se svými páníčky v posteli. Příliš sice nevyrostou, ale dožívají se poměrně vysokého věku. Umírají zhruba ve čtrnácti až sedmnácti letech. S příchodem stáří začnou mít potíže s páteří zejména kvůli svým protáhlým zádům. Mají také sklony k obezitě. Přečtěte si, jaká psí plemena naopak umírají příliš brzy.

Čivava

Čivava je poměrně inteligentní pes. Řadí se sice mezi nejmenší plemena, ale odvaha jí nechybí. Většinu života čivavy netrpí vážnými onemocněními a těší se dobrému zdraví. Vzhledem k ostatním plemenům prožijí velmi dlouhý život. Některé z nich se mohou dožít i dvaceti let, což u psů není příliš obvyklé. V pozdním věku se jim nemusí vyhnout srdeční a oční choroby. Dále se vyššího věku dožívá i pomeranian, shiba-inu, australský honácký pes, pudl nebo havanský psík.  

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sídlo Elvise Presleyho bylo luxusní a výstřední. Nahlédněte do života krále rock and rollu

Styl

Soňa (40): Nenapadlo mě, že rozvod může vztah zachránit

Tech

Kostka o velikosti mikrovlnky letí k Měsíci. Je nabitá technologiemi a bude vybírat nejlepší trasu

Zavřít reklamu