Žvýkačky i ústní vody jsou plné chemie. Tahle obyčejná bylinka je nahradí

 Zahrada 
26. června 2018 08:06 / Martina Langová
  1
📷
5 fotografií v galerii
Máta velmi úspěšně zastavuje nepříjemný zápach z úst Shutterstock
Žvýkačky jsou dokonalým chemickým koktejlem a ani standardní vody k výplachům úst nejsou žádným zázrakem pro naše zdraví. Vyzkoušejte radu, která vás nebude stát nic.

Klasické žvýkačky běžně k mání v obchodech obsahují spoustu chemických látek a až zbytečně příliš umělých cukrů, které nám rozhodně neprospívají. Ani našim zubům, i když reklamy se pyšní tím, že jsou lepší než cukr.

Pro zuby chvilkově možná, pro celý organismus jsou dlouhodobě jedem. Ani ústní vody nestojí v tomto směru stranou. Některé obsahují umělé cukry, jiné alkohol a navíc ještě další látky, které nejsou nic, po čem by naše ústa toužila. Jenže co dělat v případě, že máme „divný pocit v ústech“ a potřebujeme eliminovat případný nelibý odér?

Bylinami na zápach

V přírodě je spousta bylin a rostlin, které můžeme pro eliminaci nepříjemného pocitu v ústech použít. Jednou z těch nejsilnějších bylinek a nejlépe použitelných, je máta peprná. Má hned několik výhod. Můžeme si ji pěstovat doma. A je to tak snadné, že to zvládne opravdu každý. I ten, kdo nikdy nic nepěstoval. Pokud by se už náhodou stalo a máta by nevydržela, pak si ji lze koupit v každém supermarketu doslova za pár korun. Doma nám pak opět nějaký ten čas vydrží. Tady máte dalších třináct bylinek pro domácí pěstování.

V kuchyni i pro tělo

Máta je navíc skvělou přísadou do nejrůznějších jídel. Hodí se do salátů, sladkých jídel nebo jako ozdoba na zmrzlinu. Teď v létě z ní můžeme připravovat nejrůznější míchané nápoje, přes zimu si pak připravíme lahodný horký čaj, třeba s medem.

Účinná látka

Bylina velmi úspěšně zastavuje nepříjemný zápach z úst. Ale nejen to, ona jde ještě dál. Tím, že pozitivně působí na žaludek, eliminuje i některé původce onoho nepříjemného odéru. Pokud totiž některé bakterie začnou v žaludku „zlobit“, může to být snadno cítit právě z dutiny ústní. Tou látkou, které vděčíme za potlačení nepříjemných vůní, je mentol. Ano, přesně ten, který se používá i do konvenčních žvýkaček. Mentol, na rozdíl od žvýkaček nebo ústních vod, skutečně pečuje i o zdravé zuby a likviduje případné bakterie, které by mohly mít za následek vznik zubního kazu. Mátu jednoduše postačí žvýkat – jeden lístek v ústech udělá hotové zázraky.

Protože má máta uklidňující a znecitlivující účinek, používá se často i při bolestech hlavy, podráždění pokožky či úzkostmi spojenými s depresí. Úspěšná je i při nevolnostech, průjmu, menstruačních křečích a nadýmání. Máta zklidňuje žaludek a urychluje tok žluči, kterou tělo používá k trávení tuků. Výsledkem je to, že jídlo prochází žaludkem rychleji. Zároveň máta uvolňuje svaly, které umožňují plynům bezbolestně z těla odejít. Bylina dále i léčí první příznaky nachlazení a potlačuje dráždivý kašel. Vědci také zjistili, že ve zkumavkách zabíjí máta některé druhy bakterií a virů, což naznačuje, že má i antibakteriální a antivirové vlastnosti Řada studií také potvrdila, že užívání máty peprné podporuje léčbu syndromu dráždivého tračníku. Účinná látka, mentol, také pomáhá urychlit nemoci z nachlazení. Ředí hlen, tudíž pomáhá uvolnit a „rozjet“ kašel s hlenem. Navíc tiší bolesti v krku, stejně jako suchý kašel.

Pozor na děti

S dětmi je to složitější. Pokud jsou opravdu malé, pak by se měly této bylině obloukem vyhnout. Pro kojence ani batolata není vhodná. I obyčejný mátový čaj může malému dítěti způsobit pocit pálení v ústech. Ovšem dítěti staršímu – tedy zhruba od šesti let věku už můžete při potížích se žaludkem (špatné trávení, nevolnost) šálek slabého mátového čaje bez obav uvařit. V případě nadměrné kazivosti zubů, pak můžete čas od času nabídnout lístek ke žvýkání.

Dejte si mátový likér

Dvě hrsti čerstvé máty dáme do 3 dcl vařící vody a vaříme 20 minut. Přecedíme, svaříme s 350 g cukru a po vychladnutí přidáme 0,5 l žitné a stočíme do lahví.

 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Lucie Zedníčková podstoupila liposukci břicha. Už nechtěla vypadat jako těhotná

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Spravný podzimní řez pivoněk zajistí jejich vitalitu a bohaté kvetení pro příští rok. Pozor však na...