Začínáte s chovem ještěrů? Pořiďte si scinka
Scinkové nejsou agresivní, možná jen s výjimkou samců k sobě navzájem. Dokonce je lze umístit v jednom teráriu s jinými, méně bojácnými ještěry. V takovém případě však musí být terárium dostatečně velké, aby měli všichni dostatek prostoru.
Nejlépe uděláte, když si scinky pořídíte rovnou dva. Musíte tomu ale přizpůsobit velikost terária. Platí, že by mělo být zhruba pětkrát delší, než je délka chovaného ještěra. Scink se rád v teráriu skrývá, proto mu musíte přizpůsobit prostředí.
Mělo by mít dostatečně silnou vrstvu substrátu, zeminy, rašeliny či písku. Scink se totiž rád zahrabává. Některé druhy navíc často šplhají. Pro ně dejte do terária větve. Nezbytné je, aby ještěr měl v teráriu nádrž s čistou vodou.
Teplota v teráriu by se měla pohybovat mezi 25 až 30 stupni Celsia, v noci by neměla klesnout o více než osm stupňů. Scink by měl mít možnost se vyhřívat. Nejlepší je UV záření, případně obyčejná žárovka. Použít se dá i topný kámen nebo kabel v podlaze.
Co se potravy týče, menší druhy scinků se krmí hmyzem. Větším scinkům můžete dát myší holata. Nepohrdnou ani vařenými vejci a ovocem. Typickou kořistí pro scinka jsou mouchy, cvrčci, kobylky, brouci a housenky.
Některé druhy se živí i žížalami, stonožkami, případně hlemýždi, jinými drobnými ještěry, nebo i malými hlodavci. Někdy si scink ale pochutná i na zelenině.
Scink se v zajetí příliš často nerozmnožuje. Před pářením je nutné je stimulovat zimováním. Březost samice trvá zhruba sedm týdnů. U scinků existují v závislosti na konkrétním druhu dva způsoby rozmnožování. Zhruba polovina druhů klade vejce, zbylí jsou živorodí. Pokud byste si chtěli pořídit většího ještěra, zkuste varana.