Bakterie v domácnosti? Najdete je v kuchyni i v pračce
Bakterie mohou být mimo jiné původcem nemocí, takže je potřeba myslet na to, že jich příliš mnoho na jednom místě škodí. V domácnosti se tak najde hned několik míst, kde se jich vyskytuje nejvíce. Která to jsou?
Houbičky a utěrky
Spoustu bakterií najdete v kuchyni. I když neustále umýváte nádobí, utíráte pracovní desku a drhnete sporák i s dřezem, často se zapomíná na hlavní zdroje bakterií. Jsou jimi právě utěrky a mycí houby. Nikdo to totiž nedělá tak, že by houbičku nebo utěrku použil jednou a vyhodil je. Jenže houbička i utěrka zadržují vlhkost a používají se pro více činností. To je pro bakterie přímo ráj.
Další nebezpečí přináší i samotný dřez a vodovodní baterie. Často na ně saháte holýma rukama, se kterýma jste předtím zpracovávali syrové maso nebo umývali špinavé talíře. Proto mějte při ruce vodu, mýdlo, čisticí prostředky a často vyměňujte jak houbičky, tak utěrky, které pravidelně perte.
Mnoho bakterií najdete i na toaletě a v koupelně, kde se objevují ve vaně, sprchovém koutě a v umyvadle. Zvýšenou pozornost proto věnujte nejen záchodové míse, ale také podlaze na toaletě, hůře dostupným zákoutím v koupelně, ale také okolí baterie.
Nezapomínejte ale ani na jiná místa. Pokud se umyjete a necháte schoulený ručník na místě a nepověsíte ho, díky vlhkosti se může stát útočištěm bakterií. Kontrolovat musíte i zubní kartáček, který je potřeba měnit. Od věci není ani nahlédnout na nádobu právě na kartáček, ve které se mohou bakterie usazovat.
Pračka i prádlo
Pozornost věnujte i samotné pračce. Mohou v ní zůstávat mikroorganismy a rozkládat se. Většina pracích prostředků je nezlikviduje, pokud k nim nepřidáte bělidlo nebo horkou vodu. Proto je dobré občas vyprat na 60 stupňů Celsia, protože je zlikviduje horká voda. Špatné může být i to, pokud necháte v pračce vyprané prádlo déle než čtvrt až půl hodiny. Pokud bude ležet mokré na hromadě, je lepší ho potom znovu vymáchat a vyždímat.
Pominout nesmíte ani kosmetiku. Různé štětce mohou být rájem pro mikroby, což může vést k infekci očí nebo pokožky. Aplikátory proto čistěte pomocí mýdla a vody, použít můžete i šampon. Čas od času se ale hodí obstarat si nové. O zásadách pro udržení pořádku jsme psali zde.