Jak správně zabezpečit sklep a předejít tak jeho vykradení
Základem je prevence. Měli byste se věnovat tomu, kdo se v domě pohybuje, zda ty lidi znáte, jak vypadají a jestli jsou podezřelí. Pokud se vám někdo nebude zdát, je lepší se zeptat, jestli někoho hledá nebo jestli mu můžete s něčím pomoct. Zájem cizího člověka může zloděje odradit.
Dveře sklepa
Zaměřte se také na zabezpečení. Není tím myšleno pouze u dveří sklepa, ale také u vchodových dveří do domu nebo k chodbě do sklepa. V případě, že se může do domu nebo sklepa dostat kdokoliv bez klíčů, je potřeba řešit s domovníkem změnu.
Důležité je také zabezpečení samotných dveří sklepa. Pokud nemají kvalitní zámek, pravděpodobnost, že sklep někdo vybere, se tím pádem zvyšuje. Suma, kterou vložíte do zabezpečení, by se podle odborníků měla rovnat asi 10 procentům z hodnoty chráněného majetku.
Levné zámky nebrat
Vyhýbejte se extrémně levným zámkům, u kterých ani nevíte původ. Zároveň ale nemusíte utrácet desetitisíce, pokud máte pevné dveře s vložkou. Vhodný bezpečnostní zámek pořídíte už v ceně okolo jednoho nebo dvou tisíc korun.
Majitelé sklepů s mřížovanými dveřmi se musejí spolehnout především na kvalitní visací zámek a správnou petlici. Vyberte takovou, která odolá hrubému násilí a zvládne i náročnější klimatické podmínky a ve sklepě nezrezne.
Deka a fólie
Co oči nevidí, to ruka neukradne. Když zloděj nebude vědět, co ve sklepě je, nebude ho to tolik lákat. Sice na to nelze spoléhat, ale nemusíte mu vystavit drahé kolo, nové lyže nebo krabici whisky přímo před oči tak, že jako první půjde do vašeho sklepa. Cenné věci umístěte takovým způsobem, ať nejsou vidět. Přehoďte přes ně deku nebo dejte na dveře fólii, aby nebylo dovnitř vůbec vidět.
Když už se zloděj do sklepa dostane, můžete mu krádež znesnadnit. Věci připevněte třeba ještě k podlaze, ke stropu nebo ke stěně uzamykatelným mechanismem. Zabezpečovací řetězy do sebe můžete zamotat tak, že chmaták ztratí chuť je rozplétat. O zabezpečení domácnosti jsme psali zde.