Pletený sedák neboli puf z hobby špagátu – rychlý dárek na poslední chvíli

Pletené sedáky jsou velmi oblíbené. Když navrch položíte kruh z těžké překližky, můžete puf použít i jako stolek.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Dílna 
17. prosince 2014 04:46 / kaiku.dk
  0   0
Zvládnou to hravě i úplné pletařské začátečníce a stačí na to jeden večer u televizních pořadů. Takže dárek pro kamarádku nebo do mladé domácnosti je vymyšlený, jdeme na to!

Hobby špagát se dá koupit v nejrůznějších barvách. Pokud máte doma stará trička, můžete si špagát nastříhat z nich, ale cena hobby špagátů je nízká (okolo 150 Kč), takže stará trička necháme raději na náplň sedáku. Každé klubko hobby špagátu má návin 100 m, což na výrobu sedáku stačí. Špagáty jsou různě silné, na sedák vybírejte raději silnější. Buď jsou označené šířkou v centimetrech, pak tedy volte cca 3 cm široký, nebo velikostí vhodných jehlic – pak tedy pro jehlice 12 – 15.

Teď si ještě připravte ty jehlice a můžete pustit televizi. Pletení začněte na 30 ok a pleťte pořád hladce 60 řad a ukončete. Budete mít obdélník, jehož užší strany k sobě pečlivě sešijete tak, aby dobře lícovala řada na řadu – jen tak sedák nebude šišatý. Vznikne upletená roura, na jedné straně protáhnete dostatečně dlouhý kus špagátu a stáhnete.

Připravíte si náplň – nejlepší je zvolit látku v barvě špagátu, pak vám nebude prosvítat. Z ní ušijete (stačí v ruce, nemusíte kvůli tomu ani otvírat šicí stroj) povlak – pozor, musí být podstatně větší, než je vnitřek neroztažené pletené roury, protože ta se právě vycpáním pořádně roztáhne. Raději tedy větší, když bude přebývat, nevadí, vše se nacpe dovnitř sedáku.

Povlak tedy vložíme do pletené roury a řádně ho vycpeme. Můžete použít koupený molitan nebo duté vlákno, také ale postačí stará trička, košile, svetry, deku – zkrátka to, co jste při předvánočním úklidu vyřadila ze skříně na vyhození. Náplní nešetřete, sedák musí být dost tvrdý, aby se přiliš neslehl, když si na něj sednete.

Zašijete otvor na vycpávání na povlaku. Také druhým koncem roury protáhnete špagát, řádně utáhnete a zavážete. Před defitvním zavázáním ještě náplň sedáku pěkně vytvarujte, aby byl potah z pleteniny pravidelně roztažený. Teď zavažte, konce špagátu zastrčte dovnitř a je hotovo!

Sedáky se dají koupit hotové, ale vyjdou vás na destinásobek toho, co dáte za materiál, když „puf“ upletete sami. Navíc – dárek vyrobený vlastníma rukama potěší dvojnásob.

◼ redakce hobby / inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Věda & Vesmír

Zemřel Brit, který navždy změnil svět. Stál za vynálezy, které dnes používá každý z nás

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu