Skromná dřevina, která nejen skvěle vypadá, ale i perfektně léčí

Zářivě oranžové vejčité plody zůstávají na keři dlouho do zimy
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
19. července 2018 12:11 / Shurtterstock
  0   0
Rakytník řešetlákový pěstujeme nejen jako okrasnou dřevinu, ale především pro jeho kyselé, ale nesmírně zdravé plody. Vyrábíme z nich léčivé sirupy, oleje, marmelády i kompoty. Dlouhověký rakytník je nenáročný a snadno se pěstuje na zahrádce.

Rakytník je trnitý keř s jemnými šedozelenými listy a zářivě oranžovými vejčitými plody, které jsou na větvích přisedlé a zůstávají na keři dlouho do zimy. Nádherně vypadají i obalené jinovatkou nebo na pozadí sněhu.

Rakytník řešetlákový je původem z Evropy a severní Číny. Dorůstá do výšky 2,5 až čtyři metry. Až osm centimetrů dlouhé trny se na tomto opadavém keři vyskytují od třetího roku od výsadby a krátce na to také začíná plodit.

Rakytník je skromná dřevina

Kvete nenápadně žlutě, listy má úzké a šedavě stříbřité. Rakytník je keř dvoudomý, což znamená, že blízko sebe musí být vysazeny samčí i samičí keře. Protože samčí a samičí rostliny od sebe téměř nerozeznáme, je lepší kupovat sazenice v zahradnictví a odborných prodejnách.

Rakytník je skromná dřevina, která roste i v zasolené půdě. Přesto upřednostňuje vápenitou zeminu a slunné stanoviště. Ve stínu a na zamokřené kyselé půdě bude chřadnout. Je mrazuodolný. Vysadit ho lze i v příkrém svahu, pokud na něj bude svítit slunce.

Rakytníkové keře jsou vhodné k výsadbě nepropustného živého plotu. Také je vhodný ke zpevnění svahů, neboť má hluboko sahající a rozvětvené kořeny. Plody rakytníku, ale i listy a kůra, jsou bohaté na biogenní látky.

Využívá se šťáva, olej i džemy

Využívá se čerstvá i sterilovaná šťáva, protlaky, dřeně či džemy. Rozmačkané plody včetně semen se také míchají s olejem a posléze filtrují. Olej je skvělý na popáleniny, omrzliny, po nadměrném slunění pro regeneraci kůže a různé kožní defekty včetně regenerace tkání po ozařování.

Používá se i v kosmetice. Oblíbené jsou rovněž sirupy, marmelády a likéry. Sušené plody jsou výborné k přípravě čaje. O dalších léčivých rostlinách jsme psali zde.

Jan Novák | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Stonehenge má menšího bratříčka. Kdo postavil tajemný, kamenný kruh v Drombegu?

Věda & Vesmír

Varovné příznaky onemocnění, kterým nevěnujeme žádnou pozornost

Bydlení

Chcete mít doma na křupavé pečivo? Naučte se ho správně skladovat

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn