Čerstvé bylinky po celý rok

Čerstvé bylinky v kuchyni ocení ne jedna kuchařka!
 Dům 
08. února 2015 08:10 / Wikimedia Commons
  0   0
Mít za oknem malou bylinkovou zahrádku je sen každého alespoň lehce pokročilého kuchaře. Zvlášť ve chvíli, kdy průměrná denní teplota s jarem začne stoupat, představa salátu povýšeného na gurmánskou specialitu pár lístky absolutně čerstvé bazalky nebo nových brambor zasypaných právě nakrájenou pažitkou začíná být neodolatelná.

Jaké bylinky se hodí i na okenní parapet?

Bazalka, oregano (neboli hezky česky dobromysl), tymián, pažitka a také koriandr, šalvěj, rozmarýn, máta, majoránka či kopr. Vyberte si dle vlastní chuti.

Kdy sít či sázet

Bylinky je ideální zasadit ve chvíli, kdy se již venkovní počasí trochu ustálilo. Ideálně tedy koncem března nebo začátkem dubna. Sázíte-li bylinky z již předpěstovaných sazeniček ze zahradnictví, zvyšujete tím šanci na jejich přežití.

Půda, která dá bylinkám život

Pro bylinky nejsou vhodné těžké zeminy nebo substráty složené z velkých kousků dřeva. Vyklíčená bylinka totiž nemá tolik síly, aby se v takovémto prostředí dokázala prodrat ven. I těžkou zeminu ale můžete odlehčit, smícháte-li ji s trochou písku. Když se ale vydáte do většího květinářství nebo do zahradnických potřeb, neměl by být problém sehnat substrát pro bylinky přímo určený.

Ideální prostředí pro pěstování

Ne každý má bohužel okna kuchyně situovaná na jih, jak by tomu správně mělo být. Nezoufejte. Bylinky zkrátka umístěte na parapet okna a dopřejte jim pravidelnou zálivku. Každá bylinka potřebuje trochu jiné množství vody.

Obecně platí, že zálivka postačí jednou dvakrát za týden, pažitku, bazalku, mátu nebo petržel raději zalijte vícekrát. Pokud ještě topíte, sem tam bylinky oroste, nemají rády suchý vzduch. Teplotní rozdíl mezi dnem a nocí by neměl přesáhnout 4 stupně. Rostlinky chraňte před průvanem (zejména bazalka je na průvan hodně háklivá)!
◼ redakce hobby / inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Věda & Vesmír

Vědci mají ambiciózní plán. Jedna biologická firma se chystá pomocí nových technologií vzkřísit...

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu