Pěstování bylinek je možné i přes zimu, stačí dodržet tři podmínky

 Zahrada 
14. října 2018 07:49 / Martina Langová
  1
📷
4 fotografie v galerii
Vytvořte si své vlastní bylinkové království Depositphotos
Nemusí to být jen záhon na zahradě, což ani přes zimní měsíce není reálné. Stačí jen trošku improvizovat a užitečné bylinkářství může vyrůst třeba na okenním parapetu či na balkoně. Víte ale, jak na to?

Pravda, na venkovní vysazování bylin je ještě dost času. Nicméně už teď můžete nakoupit semena a v květináči si předpěstovat sazenice. Minimálně byste už měli začít alespoň přemýšlet o tom, do čeho se vlastně chcete pustit a jaké bylinky vás nejvíc lákají.

Bylinky v bytě

I v docela obyčejném malém bytě je možné bylinky úspěšně pěstovat. Ba naopak – je to dokonce žádoucí. Doma pěstované byliny dodají interiéru svěží vůni. A protože jsou neustále po ruce, podněcují vás k tomu, abyste je častěji využívali.

Počítejte však s tím, že byliny pěstované doma potřebují dostatek slunce, hodně vody a optimální vlhkost vzduchu. Půdu je nutné občas přihnojit. Domácí bylinky nesnášejí průvan. A které bylinky se domů hodí? Máta potřebuje více vlhkosti, bude se jí dařit v koupelně. Vonná pelargonie uvítá zase spíše obývací místnost.

Levandule je ideální do ložnice, kde vám zajistí klidné sny a v létě se postará o to, aby vás neobtěžovali komáři. Šalvěj se dobře ujme u schodiště nebo v chodbě a pažitka by měla mít své čestné místo v kuchyni nebo klidně i přímo na jídelním stole.

Co všechno je nutné, aby se u vás bylinkám dařilo?

1. stanoviště

Potřebují slunce a kvalitní půdu. To je naprostý základ. Jako ideální stanoviště se tedy jeví polostín, případně dobře prosluněné místo. Na slunce patří třezalka, řebříček, levandule, mateřídouška. Do částečného stínu dáme kořenové bylinky jako bazalku, libeček, petržel, mátu, pažitku, celer, kerblík. Půda by měla být humózní a vápenatá. Zálivka už tak nutná není. Bylinky většinou bývají na vodu nenáročné.

2. rozmístění

Nejen v klasickém záhonu, ale i v truhlíku se může objevit plevel. Tedy pokud si nepořídíte druhy, které si s plevelem dokážou poradit samy (například šalvěj či meduňka). Lepší volbou je sáhnout po propustné (slunci a vodě) fólii. Do ní pak nařízneme otvory, kam bylinky zasázíme.

Okolí bylin můžeme třeba zasypat drobnými bílými kamínky. Údržba takového bylinného záhonu je velmi snadná. Pozor si však dejte na druhy bylin, které se doširoka rozrůstají (meduňka nebo máta). Ty kolem sebe potřebují dostatek prostoru.

3. péče

Většina běžně pěstovaných bylin naštěstí nepotřebuje přílišnou péči. Dostatečně kvalitní půda je maximem, co pro ně můžeme udělat. Avšak právě teď na podzim je nutné, abychom u bylin odstříhali odkvetlá květenství. Jediné, o co se nemusíme vůbec starat, je pažitka a petržel.

Bylinkový sud

Pokud máte jen terasu nebo balkon, a přesto toužíte mít hodně bylinek, pak je zasázejte do sudu. Pokud jej dáte do závětří, některé druhy bylin v něm mohou bez problémů přezimovat až do jara. Pěstujte třeba těchto pět druhů.

Příprava bylinkového sudu

1. Buď kupte, nebo sežeňte starý sud.
2. Navrtejte do něj několik děr s průměrem alespoň 10 centimetrů.
3. Do dna navrtejte malé odtokové dírky.
4. Do středu kádě umístěte silnou, hrubým štěrkem naplněnou lepenkovou rouru, ta později zajistí dostatečné zavlažení.
5. Sud naplňte do jedné třetiny štěrkem.
6. Zbytek postupně vysypávejte kvalitní zeminou (substrátem).
7. Káď osázejte rostlinami odspoda nahoru. Sazenici prostrčte zvenku otvorem v sudu, pak dosypte substrát.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Čeští slavní herci, kteří odešli až příliš brzy. Ovládly je nezvladatelné touhy i rodinné prokletí

Styl

Nová studie prokázala, že neschopnost balancovat na jedné noze znamená riziko smrti do 10 let

Dům a zahrada

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí jako ochrana před škůdci a hnojivo

Zavřít reklamu