Topit v krbu lze i za velmi rozumnou cenu. Stačí k tomu zdánlivá maličkost

Teplo vydrží několik hodin, někdy i celou noc
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Dům 
26. října 2018 17:47 / Shutterstock
  5   8
Rádi si v chladném počasí přitopíte v krbu, ale nechcete přijít na dlažbu kvůli vysoké ceně za topivo? Teplo domova lze udržovat za rozumnou cenu s dřevěnými briketami!

Výchozí surovina pro výrobu dřevěných briket je dřevo. Brikety se lisují za velkého tlaku bez použití pojiv do různých tvarů. Vybrat si můžete různé tvary od cihlovitých, kulatých až po blokové. Dřevěné brikety jsou velmi vyhledávaným topidlem, jelikož vydrží vydávat teplo tři až pět hodin. Efektivnost topení spočívá v tom, že briketa nemá hořet, ale žhnout. Proto je důležité dodržovat určitá pravidla, aby vám teplo doma vydrželo co nejdéle.

Nasekejte je

Pokud jste si například zvolili blokové brikety, nasekejte zhruba tři kusy na dvoucentimetrová kolečka a v krbu je zapalte podpalovačem. Nasekané kousky dřevěných briket nechte stejnoměrně rozhořet při plném přívodu vzduchu tak dlouho, až je dosaženo požadované teploty krbu nebo kamen. Následně je důležité vyčkat do chvíle, kdy oheň docílí žhnoucích briket.

Poté je rovnoměrně rozhrňte po celé ploše krbu nebo kamen. Podle velikosti topeniště přidejte do žhavého základu tři až pět dřevěných briket. Nyní přichází na řadu nejdůležitější krok, tím je uzavření přívodu vzduchu. Jedině tak lze dosáhnout požadované výhřevnosti po velmi dlouhou dobu. Vložené brikety začnou hořet plamenem po patnácti minutách. Poté hoří několik hodin a vydávají potřebné teplo. Po dohoření plamenem začínají dřevěné brikety pouze žhnout jako uhlí. Tento proces trvá opět několik hodin. Na co si dát pozor při stavbě krbu, jsme psali zde.

Kvalita briket

Při přikládání myslete na to, že brikety při hoření zvětšují objem, proto se topeniště nemůže plnit až po okraj. Kvalita briket hraje v době hoření velkou roli. Tepelný komfort totiž vyprodukují jen vysoce kvalitní dřevěné brikety, v nichž se nevyskytují žádné cizorodé látky, ale pouze slisované dřevo.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Věda & Vesmír

Jedna z největších hvězdných erupcí má velké důsledky pro mimozemský život

Bydlení

Nevěřte mýtům, podlahové topení lze kombinovat i s parketami a klidně vyhřeje celý dům

Zavřít reklamu