Při stavbě krbu z desek pozor na sádrokarton

 Ostatní 
08. října 2014 14:31 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Omítkové krby jsou oblíbené pro svou jednoduchost a elegantní vzhled. Pozor, nikdy ale nepoužívejte na obestavbu krbové vložky Ytong nebo sádrokarton! krby-fortell.cz
Postavit si vlastnoručně krb dokážeme, i když nejsme právě zdatnými zedníky. Účelný, bezpečný a efektní krb totiž můžeme snadno vybudovat i z deskových materiálů. Musíme však vybrat vhodný druh.

Mezi laiky se stále objevují diskuse, zda je či není Ytong či sádrokarton vhodný pro stavbu obestavby krbové vložky, přestože je na tuto otázku velmi jednoduchá odpověď. Platná norma ČSN 73 4230 jasně říká, že materiály musí být nehořlavé. Použití „protipožárního“ sádrokartonu, který je správně označován jako sádrokarton se „zvýšenou odolností proti požáru“, je tudíž zcela nepřípustné, pokud není dodatečně izolován k tomu určenými materiály.

Úlohou protipožárního sádrokartonu je zamezit šíření požáru po předem definovanou dobu, což je maximálně několik desítek minut. Poté se rozpadne stejně jako sádrokarton „obyčejný“. Deklarovaná protipožární odolnost sádrokartonu je dána vlastností sádry, která obsahuje určité množství krystalicky vázané vody.

Ta se v případě vystavení vysokým teplotám odpařuje, čímž sádrokarton v podstatě chladí. Pro opakovaně teplem zatěžovanou konstrukci, jakou obestavba krbové vložky bezesporu je, tedy nelze tento materiál dlouhodobě považovat za bezpečný.

Stejně tak Ytong je materiál, který sám o sobě není hořlavý a podle údajů výrobce je i hygienicky nezávadný. Problém ale vzniká, pokud je vystaven konvekci teplého vzduchu uvnitř krbové obestavby. Jedná se totiž o materiál značně pórovitý a prašný. Díky tomu dochází při použití v krbu k jeho pomalému, postupnému vyprašování – doba a intenzita těchto změn přímo úměrně závisí na intenzitě a četnosti využití krbu. Konstrukce krbového pláště je tak postupně oslabována a vzniká riziko praskání, či dokonce zhroucení obestavby. Samozřejmě tím také dochází ke zbytečnému a nezdravému zvyšování prašnosti v interiéru, nemluvě o tom, že bychom mohli vyhořet.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rozlučková turné se vyplatí. Elton John na něm vydělá až 2 miliardy dolarů

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte