Při stavbě krbu z desek pozor na sádrokarton

Omítkové krby jsou oblíbené pro svou jednoduchost a elegantní vzhled. Pozor, nikdy ale nepoužívejte na obestavbu krbové vložky Ytong nebo sádrokarton!
 Ostatní 
08. října 2014 14:31 / krby-fortell.cz
  0   0
Postavit si vlastnoručně krb dokážeme, i když nejsme právě zdatnými zedníky. Účelný, bezpečný a efektní krb totiž můžeme snadno vybudovat i z deskových materiálů. Musíme však vybrat vhodný druh.

Mezi laiky se stále objevují diskuse, zda je či není Ytong či sádrokarton vhodný pro stavbu obestavby krbové vložky, přestože je na tuto otázku velmi jednoduchá odpověď. Platná norma ČSN 73 4230 jasně říká, že materiály musí být nehořlavé. Použití „protipožárního“ sádrokartonu, který je správně označován jako sádrokarton se „zvýšenou odolností proti požáru“, je tudíž zcela nepřípustné, pokud není dodatečně izolován k tomu určenými materiály.

Úlohou protipožárního sádrokartonu je zamezit šíření požáru po předem definovanou dobu, což je maximálně několik desítek minut. Poté se rozpadne stejně jako sádrokarton „obyčejný“. Deklarovaná protipožární odolnost sádrokartonu je dána vlastností sádry, která obsahuje určité množství krystalicky vázané vody.

Ta se v případě vystavení vysokým teplotám odpařuje, čímž sádrokarton v podstatě chladí. Pro opakovaně teplem zatěžovanou konstrukci, jakou obestavba krbové vložky bezesporu je, tedy nelze tento materiál dlouhodobě považovat za bezpečný.

Stejně tak Ytong je materiál, který sám o sobě není hořlavý a podle údajů výrobce je i hygienicky nezávadný. Problém ale vzniká, pokud je vystaven konvekci teplého vzduchu uvnitř krbové obestavby. Jedná se totiž o materiál značně pórovitý a prašný. Díky tomu dochází při použití v krbu k jeho pomalému, postupnému vyprašování – doba a intenzita těchto změn přímo úměrně závisí na intenzitě a četnosti využití krbu. Konstrukce krbového pláště je tak postupně oslabována a vzniká riziko praskání, či dokonce zhroucení obestavby. Samozřejmě tím také dochází ke zbytečnému a nezdravému zvyšování prašnosti v interiéru, nemluvě o tom, že bychom mohli vyhořet.

◼ redakce hobby / inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Věda & Vesmír

Hubbleův teleskop zase funguje. Vesmír sleduje už 31 let

Bydlení

Jak ochránit zahradu před vodou a bahnem. Máme dobré tipy

Zavřít reklamu