Pěstování masožravých rostlin

 Dům 
04. března 2015 09:07 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Masožravky tvoří zvláštní skupinu rostlin, jejichž pěstování není snadné. Wikimedia Commons/Chemical Heritage Foundation
Masožravé rostliny jsou úchvatné unikáty. Mnozí lidé se však obávají, že jsou to rostliny choulostivé, pěstování je složité, že je budou muset každý den „krmit“. Opak je však pravdou, některé jsou dokonce odolnější než běžné pokojové rostliny.

Základem je substrát a měkká voda

Masožravé rostliny, jak už jejich způsob obživy napovídá, neměly štěstí na půdu bohatou na živiny. Z toho důvodu je pro ně ideální zeminou jejich rodná rašelina. Smíchat ji můžete s perlitem nebo křemičitým pískem v poměru 2:1. Důležité je, abyste substrát udržovali neustále vlhký. Jestliže se o rostlinu dobře a pravidelně staráte a neobjevíte u ní plíseň, bude vám stačit, pokud ji přesadíte jednou za 2 – 3 roky.

„Voda, stejně jako u každého živého organismu, je to nejdůležitější co masožravky k životu potřebují. Bez dostatku vláhy rostliny brzy uhynou,” radí odborník Michal Vejsada z hobbymarketu, který ve svých prodejnách masožravé rostliny prodává.

„Ideálního stavu docílíte, když budete v misce pod rostlinou stále udržovat 0,5 cm až 1 cm vody. Pokud na delší dobu opouštíte své obydlí, nechte ji ve vodě klidně stát. Masožravky by s tímto vlhkým prostředním neměly mít sebemenší problém. Velký pozor si ovšem dávejte na kvalitu vody, kterou masožravku zaléváte. Nejlepší je měkká voda z přírodního zdroje, například z rybníku, nachytané dešťové kapky, nebo voda destilovaná, která neobsahuje půdu znehodnocující minerální látky. Vodovodní vodu můžete rovněž a bez obav použít, jen je potřeba nechat ji alespoň jeden den odstát,“ vysvětluje Michal Vejsada.

Masožravá rostlina v pokoji, na balkóně i na zahradě u jezírka

Běžně pěstované masožravé rostliny snáší široké rozmezí teplot (5–35 °C).

Některé druhy, např. severoamerická Sarracenia purpurea či evropské rosnatky a tučnice, jsou mrazuvzdorné a můžete je pěstovat celoročně venku u zahradního jezírka či rašeliniště. (Pozor, jedná se o ohrožení a chráněné rostliny, jejichž sběr z volné přírody je trestný!)

Maličké rosnatky se vejdou do láhve

Masožravým rostlinám se v bytě, jen tak na okně, bude dařit jen chvíli. Rozhodně lepší je umístit pár rostlinek v láhvi od okurek či vyřazeném akváriu. Ideální podmínky pro pěstování masožravých rostlin splňuje pokojová vitrína.

Krmit či nekrmit!

Krmení a potravu považuje většina začátečníků za to nejdůležitější, co masožravky potřebují. To je ovšem zásadní chyba. Nejprve je třeba zajistit masožravce kvalitní substrát, zálivku, světlo a teplo. Až potom přichází na řadu potrava. Pěstitelé se často dopouštějí chyby v tom, že je až nestydatě překrmují. To může následně způsobit jejich plesnivění a dokonce i úhyn rostliny. Masožravky není nutné „přikrmovat“ protože si sami čas od času najdou nějakou mouchu. V první řadě to jsou stále obyčejné rostliny, energii k růstu získávají fotosyntézou.

Kde začít?

Pro začátečníky je ideální mucholapka podivná, rosnatky nebo špírlice, které se dají pěstovat i ve venkovních prostorách. Zkušenější pěstitelé ocení láčkovky, pro které je vhodným prostředím terárium či domácí skleník. Tyto rostliny totiž potřebují vlhkost přes 75 %.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky