Velikonoční pomlázka

Chcete při velikonoční koledě dostát tradici? Pak se sluší vykoledovat si vajíčko vlastnoručně upletenou pomlázkou z čerstvého vrbového proutí!
 Ostatní 
25. března 2015 20:47 / Wikimedia Commons/Martin Strachoň
  0   0
Velikonoční pomlázka je známá asi od 14. století a jedná se o původně pohanský zvyk, kdy dospívající chlapci spleteným svazkem čerstvých jarních proutků z vrby, ozdobených barevnými stuhami šlehají neprovdaná děvčata. Švihat se má lehce přes hýždě a nohy, přičemž mají chlapci odříkávat koledu. Tímto úkonem předávají dívkám svěžest, zdraví ohebnost a pružnost mladého proutí plného jarní mízy. Dívky podle tradice chlapcům poděkují a odmění je malovaným vejcem, nejlépe červenou kraslicí. Pomlázku by si každý chlapec měl uplést sám, což není nic složitého.

Nejdříve je potřeba vyrazit do přírody a nařezat vrbové proutky. Pro zde popisovaný postup budete potřebovat 10 proutků, ale doporučuje se jich mít více, protože se může stát, že některý praskne.

Pomůcky: Ostrý nůž a dřevenou podložku nebo zahradnické nůžky

Vyberete devět přibližně stejně dlouhých a stejně hrubých proutků (min. 1 metr dlouhé - upletená pomlázka je asi o třetinu kratší). A navíc jeden proutek na omotání rukojeti.

Proutky si srovnáte od tenké špičky, protože kdybyste je rovnali odspodu, byl by každý jinak hrubý a výsledný efekt by nebyl tak hezký. V případě, že mají pruty boční výhonky, neodřezáváte je před pletením, ale až po něm. Při pletení by pruty v místech řezu praskaly.

Začátek pletení

Proutek na omotání rukojeti podélně rozštípnete a jeden konec proutku vložíte mezi připravený svazek proutků na palec daleko od kraje. Ohnete jej do pravého úhlu a začnete omotávat pevně a těsně vedle sebe směrem ke špičce. Zbylý konec proutku opět provlečete mezi hlavními proutky, abyste tak zabránili rozpletení a zbytek odříznete. Rukojeť je potřeba dobře utahovat, aby se pomlázka nerozpadla. Podle nejkratšího prutu srovnáte ostatní a zastřihnete.

Pletení

Devět proutků si rozdělíte na čtyři proutky vlevo, čtyři proutky vpravo a jeden středový. Středový proutek vyberete ten nejrovnější a budete jej oplétat střídavě proutky z pravé a z levé strany. Zprava vezmete spodní prut, obtočíte ho vrchem kolem středového prutu a ohnete zpět doprava. Pak vezmete levý spodní prut, obtočíte ho spodem kolem středového prutu a ohnete doleva. Každý ohnutý prut řadíte nahoru nad zbývajícími pruty tak, abyste měli přehled, který bude na řadě. Pak zase pravý spodní a zase levý spodní… Tento postup opakujete dokola tak dlouho, dokud vám nezůstane cca 5 cm prutů. Proutky musíte pořádně utahovat, jinak vám bude vznikat různě poohýbaná pomlázka! Na konci pletení svážete proutky provázkem. Tělo pomlázky je tímto hotové.

Pak už jen pomlázku ozdobíte barevnými stuhami.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Věda & Vesmír

Aktivita neutronových emisí v troskách Černobylu roste a vědci nevědí proč. Navíc průzkum je prakticky...

Bydlení

Černé skvrny na listech orchidejí nevěstí nic dobrého. Poraďte si s nimi, dokud je čas

Zavřít reklamu