Velikonoční pomlázka

 Ostatní 
25. března 2015 20:47 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Chcete při velikonoční koledě dostát tradici? Pak se sluší vykoledovat si vajíčko vlastnoručně upletenou pomlázkou z čerstvého vrbového proutí! Wikimedia Commons/Martin Strachoň
Velikonoční pomlázka je známá asi od 14. století a jedná se o původně pohanský zvyk, kdy dospívající chlapci spleteným svazkem čerstvých jarních proutků z vrby, ozdobených barevnými stuhami šlehají neprovdaná děvčata. Švihat se má lehce přes hýždě a nohy, přičemž mají chlapci odříkávat koledu. Tímto úkonem předávají dívkám svěžest, zdraví ohebnost a pružnost mladého proutí plného jarní mízy. Dívky podle tradice chlapcům poděkují a odmění je malovaným vejcem, nejlépe červenou kraslicí. Pomlázku by si každý chlapec měl uplést sám, což není nic složitého.

Nejdříve je potřeba vyrazit do přírody a nařezat vrbové proutky. Pro zde popisovaný postup budete potřebovat 10 proutků, ale doporučuje se jich mít více, protože se může stát, že některý praskne.

Pomůcky: Ostrý nůž a dřevenou podložku nebo zahradnické nůžky

Vyberete devět přibližně stejně dlouhých a stejně hrubých proutků (min. 1 metr dlouhé - upletená pomlázka je asi o třetinu kratší). A navíc jeden proutek na omotání rukojeti.

Proutky si srovnáte od tenké špičky, protože kdybyste je rovnali odspodu, byl by každý jinak hrubý a výsledný efekt by nebyl tak hezký. V případě, že mají pruty boční výhonky, neodřezáváte je před pletením, ale až po něm. Při pletení by pruty v místech řezu praskaly.

Začátek pletení

Proutek na omotání rukojeti podélně rozštípnete a jeden konec proutku vložíte mezi připravený svazek proutků na palec daleko od kraje. Ohnete jej do pravého úhlu a začnete omotávat pevně a těsně vedle sebe směrem ke špičce. Zbylý konec proutku opět provlečete mezi hlavními proutky, abyste tak zabránili rozpletení a zbytek odříznete. Rukojeť je potřeba dobře utahovat, aby se pomlázka nerozpadla. Podle nejkratšího prutu srovnáte ostatní a zastřihnete.

Pletení

Devět proutků si rozdělíte na čtyři proutky vlevo, čtyři proutky vpravo a jeden středový. Středový proutek vyberete ten nejrovnější a budete jej oplétat střídavě proutky z pravé a z levé strany. Zprava vezmete spodní prut, obtočíte ho vrchem kolem středového prutu a ohnete zpět doprava. Pak vezmete levý spodní prut, obtočíte ho spodem kolem středového prutu a ohnete doleva. Každý ohnutý prut řadíte nahoru nad zbývajícími pruty tak, abyste měli přehled, který bude na řadě. Pak zase pravý spodní a zase levý spodní… Tento postup opakujete dokola tak dlouho, dokud vám nezůstane cca 5 cm prutů. Proutky musíte pořádně utahovat, jinak vám bude vznikat různě poohýbaná pomlázka! Na konci pletení svážete proutky provázkem. Tělo pomlázky je tímto hotové.

Pak už jen pomlázku ozdobíte barevnými stuhami.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Victoria Beckham prozradila, jak cvičí a udržuje si postavu. Tuto ověřenou techniku můžete vyzkoušet také

Styl

Jak poznáte, že vaše krémy nejsou pro vaši pleť to pravé

Tech

Na zařízeních s Androidem je hned několik kódů, díky kterým se dostanete ke skrytým funkcím

Zavřít reklamu