Chystáte se vytvořit si bylinkový záhon? Pak byste měli vědět, které bylinky se k sobě hodí

Každá bylinka má jiiné pěstební nároky
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zahrada 
11. března 2019 15:31 / Depositphotos
  19   0
Bylinkové záhony jsou v oblibě, protože jednak dobře vypadají, ale také se bylinky hodí do kuchyně při vaření a mají i léčivé účinky. Aby vám rostlinky dobře prospívaly, je dobré k sobě sesadit druhy, které mají podobné nároky na pěstování.

Výhodou bylinek je, že když nemáte zahradu, lze je pěstovat i na okně třeba v květináči nebo truhlíku. Každá rosltina ale vyžaduje správné umístění i typ půdy. Existují druhy, které milují suché a slunné místo, ale i takové, kerým se lépe povede ve vlhké půdě a snesou i trochu stínu.

Když si vše dopředu řádně promyslíte a sesadíte k sobě bylinky, které mají identické nároky na pěstování, dočkáte se vydatné sklizně a hlavně se z úrody budete moci radovat delší čas. Vzhledem k tomu, že většina bylinek nepotřebuje moc místa, i na malé ploše můžete vypěstovat poměrně velké množství různých druhů.

Kuchyňské bylinky

Typické kuchyňské bylinky jako petrželka, pažitka, kopr, kerblík, koriandr, libeček a celerová nať upřednostňují rovnoměrně vlhkou půdu a umístění na slunci až v polostínu. Lze je báječně navzájem kombinovat.

Máta a meduňka mají sklon k bujení, protože vyhánějí mnoho odnoží. Nejlepsí bude, když tyto vysadíte do květináče, ať se drží na uzdě. O tom, jak bylinky pěstovat doma na okenním parapetu, jsme psali zde.

Vysadíte-li od každé bylinky více exemplářů, můžete sklízet kontinuálně a rostliny přitom budou mít dostatek času na regeneraci.

Co se týká libečku, pokud se mu daří dobře, roste poměrně intenzivně. Dopřejte mu proto dostatek místa v záhonku (min. ¼ m²).

Středomořské bylinky

Středomořské bylinky jako rozmarýn, tymián, oregáno (dobromysl), yzop, estragon a saturejka milují slunce a suchou, propustnou půdu. Pouze poté rozvinou své aroma nejintenzivněji. Smíchejte tučnou a těžkou půdu se štěrkem a pískem tak, aby nevznikala stojatá voda.

Až na rozmarýn jsou všechny středomořské bylinky spolehlivě zimovzdorné. Chybí-li v zimě sníh, měli byste bylinky chránit přikrytím rounem.

Při stříhání na jaře dbejte na rozdílné formy růstu. Tymián, levandule a rozmarýn se zastříhávají jen zlehka, oregáno lze ostříhat až téměř k zemi.

Bylinková spirála

Pokud máte zahradu, můžete si vytvořit pomocí kamenů takzvanou bylinkovou spirálu. Díky ní můžete i na absolutně nejužším místě pěstovat velké množství různých bylinek s odlišnými nároky. Do horních, suchých částí, které se také rychle vyhřejí od kamenů a zůstávají po dlouhou dobu teplé, zasaďte středomořské bylinky. Čím více půjdete k zemi dolů, tím vlhčí bude půda. Na nejnižším konci se bude nejlépe dařit kuchyňským bylinkám.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Koupání a šnorchlování v cenotech: Jedinečný a nezapomenutelný zážitek

Věda & Vesmír

Konec sexuálního rozmnožování? Většina dětí budoucnosti má vzniknout ve zkumavce

Bydlení

Získejte dokonalý trávník během několika dní

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu