Jak pečovat o dřevěnou podlahu, aby vydržela dlouho jako nová?
Každá podlaha, každá kuchyně, všechen nábytek i věci v domácnosti potřebují čas od času péči, aby vydržely dlouho a vypadaly dobře. Jinak tomu není ani s podlahou. Pokud je dřevěná, běžná údržba není náročná.
Kamínky a písek
Dřevěnou podlahu stačí udržovat čistou, velký pozor ale musíte dát na hrubší nečistoty jako kamínky nebo písek, které mohou způsobit škrábance a rýhy. Především to platí pro hladké a čisté dekory, které jsou ošetřené lakem.
Na rustikálních podlahách nemusí malá rýha tolik vadit, protože se nejspíš drobné poškození ztratí. Na druhou stranu i tyto dekory často zadržují prach a špínu třeba v rýhách, takže i u nich musíte věnovat pozornost péči.
Vysavač, mop a vlhký hadr
Kromě pravidelného zametání a vysávání musíte dřevěné podlahy vytírat vlhkým hadrem a mopem. Je potřeba je ale důkladně vyždímat, protože mnoho vody může způsobit nabobtnání povrchu, v horším případě to může vést k plísním.
Ideální je mop nebo hadr jemné struktury, který se dá snadno vyždímat. V prodeji jsou i speciální utěrky z polyesterových a polyamidových vláken nebo z mikrovláken, které jsou dělané přímo na podlahu. Správně vyždímaný hadr poznáte tak, že podlaha uschne za minutu.
Při vytírání se doporučuje přidat do vody saponát určený speciálně na dřevo. Univerzální mycí prostředky nejsou vhodné, protože mohou podlahu nadměrně vysoušet a případně poškodit povrchovou úpravu. Vytírat by se nemělo častěji než dvakrát týdně.
Mechanické poškození
Dřevěnou podlahu je potřeba chránit i před mechanickým poškozením. Proto je potřeba nohy od stolu, židlí a nábytku podlepit něčím měkkým, například speciálními lepicími polštářky. Před vstupní dveře dejte také rohože, na kterých necháte boty. Zabráníte tak tomu, že si dovnitř přinesete kamínky nebo písek, jimiž poškodíte nejen lak, ale také celou podlahu.
Pokud už podlahu poškrábete, zkuste použít staré triky. Můžete to zkusit narychlo zatřít vlašským ořechem, použít směs octa s olejem, nebo to zatřít fixkou případně retušovací tužkou. O škále podlah jsme psali zde.