Vyrobte si vlastní potisk textilu sítotiskem

 Ostatní 
26. prosince 2015 23:25 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Výhodou sítotisku je velký nános tiskové barvy, neomezené možnosti volby potiskovaného materiálu. Wikimedia Commons/Kencf0618
Sítotisk si pořád udržuje svojí pozici v uplatnění v průmyslové výrobě, i společně se serigrafií v reklamní oblasti a výtvarnictví.

S možnostmi nabídky efektů při dokončujícm zpracování, doplňuje sítotisk jiné tiskové technologie jak při uplatnění například pro reklamní kampaně, tak v průmyslové výrobě. Když si výtvarník zvolí pro přípravu díla serigrafii a zná možnosti zpracování dostne dílo vyjímečnou barevnost. Dnešní nabídka materiálů potřebná pro sítotisk umožňuje i domácí výrobu potisku triček a mnoho jiného.

Budete potřebovat:


✓ Dřevěný rám

✓ Síťovina

✓ Nastřelovací sponkovačkaplast sítotisk

✓ Odmašťovač

✓ Světlocitlivá emulze

✓ Fólie

✓ Permanentní fix

✓ Zdroj světla

✓ Barvu na sítotisk

Postup:


Nejprve si připravíme síto. Vemte dřevěný rám a na něj připevněte sponkovačkou síťovinu. Síťovina musí být dostatečně napnutá, aby se na ni dobře roztírala světlocitlivá emulze. Po napnutí musíte síťovinu odmastit speciálním produktem. Síto vysušte. Následně naneste po celé ploše světlocitlivou emulzi. Nyní ji musíte nechat zaschnout. V mezičase si překreslete nebo natiskněte požadovaný motiv na fólii. Nutné je, aby všechna místa, která chcete, aby byla propustná, tak musí být 100 % černou barvou, průhledná místa bez barvy. Následně přichází osvětlovací fáze – přiložte fólii co nejvíce na síto, pod fólií je zdroj světla. Nejlepší je síto zatížit třeba těžkou knihou. Doba osvitu záleží na síle zdroje světla, ale cca 10 minut. Nyní síto polijte z obou stran studenou vodou a nechejte odpočinout. Barva na neosvětlených místech, kde byla šablona, nabobtná a bude se lépe vymývat. Následně se musíte této barvy zbavit úplně vymytím. Osvícená barva je nepropustná. Pokud obrázek potřebuje nějaké korekce, pak můžete použít štětec a znova osvítit. Takto pokračujte do výsledné požadované šablony, kterou poté přiložíte na látku, kterou chcete potisknout (nezapomeňte ji dát na nepropustnou podložku, jinak se vám barva obtiskne) a můžete barvu stěrkou protlačit přes síto. Po zaschnutí barvy máte hotové tričko podle vašeho motivu!
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Svatební diadém princezny Diany bude konečně vystaven

Styl

Dana (50): S manželem nám to neklapalo. Našla jsem si milence a ztratila úplně všechny

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu