Zkuste některý z tipů, jak ze své zahrady vyhnat krtka

 Dům 
26. května 2015 23:45 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Než s bojem začnete, smiřte se s tím, že dostat ze zahrady krtka není jednoduché.  Wikimedia Commons/Metoc
Když se pustíte do boje s krtkem, měli byste mít především na paměti, že je to zákonem chráněný živočich. Neměli byste ho proto zabít, ale pouze ze své zahrady či pozemku vyhnat. Pokud krtkovi ublížíte, můžete dostat od veterinářů pokutu až 50 tisíc korun.

Je spousta rad a tipů, které od krtka zahrádkářům zaručeně pomohly, jiným byly naprosto k ničemu a boj s krtkem pokračoval vesele dál. Má to jednoduché vysvětlení, jako i jiná zvířata, také krtek si dříve či později zvykne a je třeba způsoby pravidelně obměňovat. Je nutné si uvědomit, že některé praktiky jsou sice účinné na malých zahrádkách, ale ve větším prostoru nám už nepomůžou. A do třetice si pamatujte, že i když krtka vypudíte, neustávejte v preventivních opatřeních, také krtek se rád vrací do rodné hroudy.

Vybalte plašiče

Ze všeho nejdřív krtkovi rozhrabte krtiny a terén urovnejte. To se mu rozhodně líbit nebude. Pak můžete sáhnout po oblíbených elektronických nebo mechanických zařízeních, která vydávají zvuky nebo vibrace. Jen se smiřte s tím, že se nejspíš přesune jen o zahradu dál k sousedům, takže za chvíli ho můžete mít zase zpátky. Pokud sázíte na aromatické odpuzovače a pasti, nezapomeňte je brát do ruky jen v rukavicích, aby po vás nebyly cítit.

Vyžeňte ho k sousedům

Plašičky z PET láhví: Na třech stranách láhev prořízněte a vyhněte plast do strany, aby vznikly lopatky (jako větrníček). Pak do záhonku zapíchněte tyčku, na kterou navěsíte láhev hrdlem dolů. Při větru dělá PET větrník hluk a vibrace se přenášejí do země.

Hadr napuštěný v petroleji: Namočíte starý hadr, kterým přikryjete krtkův kopeček.

Cigaretové nedopalky: Dobře zhasnuté nedopalky nastrkejte do děr.

Dámský vibrátor: Ano, i to údajně funguje. Dodejte do přístroje kvalitní baterky a zastrčte ho do nory. Vibrace je vyženou minimálně k sousedům.

Hromada dětí: Stačí, když k vám na prázdniny přijede hromada vnoučat, které svým pobíháním a hlukem fungují výborně.

Tvarůžky: Podle všeho krtek nesnese zápach zrajících tvarůžků, které jednoduše nastrkáte do nory. Funguje to jen dočasně.

Lidské vlasy: Se svým skvělým čichem poznají přítomnost člověka, když nastříháte chomáč vlasů do každé díry, odejdou.

Kočka: Znalci tvrdí, že je dobré si pořídit kočku. Máte-li však gaučovou dámu, která denně dostává vybrané kočičí žrádlo, krtek ji nebude zajímat.

Sekačky: Jak už jsme říkali, krtek nesnáší hluk, pravidelné sekání tak může být dočasným řešením.

Ukažte nezvané návštěvě, že vaše tráva není dobrá!

Novinkou je i hnojivo na trávu, které obsahuje látky, jenž krtci nesnáší. Hlavní složkou jsou aromatické látky a silice, které nechtěné návštěvě nijak nevoní a zároveň obsahují výživu pro trávník. Speciální hnojivo používejte každé 2 týdny po celou sezónu. Výsledek je vidět už po dvou aplikacích. Dodržujte dávkování, abyste trávník nepřepálili.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008