Pokojové rostliny do dětského pokoje: Které jsou vhodné a jaké tam naopak nepatří?
Rostliny patří i do dětských pokojů. Nevíte si rady s jejich výběrem? Poradíme vám.
Školáci mohou sami zalévat
Rostliny nedávejte tam, kde spí novorozenec či batole. A to s ohledem na možnou alergii. K předškolákům vybírejte takové květiny, o něž se dítě nemůže zranit, které nejsou hlavně jedovaté a nejsou nijak náročné na péči. Větší děti školního věku již mohou samy chtít pečovat o některé rostliny a pěstovat je. Proto je to můžete postupem času učit tak, aby se o ně mohly později samy starat. Uvidíte, že je to bude bavit.
Vybírejte nenáročné druhy
Pokud chcete vzbudit dětskou zvědavost, kupte jim netradiční květinu, třeba masožravou nebo nepichlavý druh kaktusu či sukulent, který předvádí mnoho různých podob, struktur a tvarů.
Nenáročné fialky
Africké fialky jsou velmi nenáročné květiny, které dokáží potěšit záplavou krásných květů. Jejich pěstování je stejně jednoduché jako množení, takže se vaše dítko může stát skutečně velmi úspěšným zahradníkem. Dalším oblíbeným druhem, který není náročný na péči, ale má rovněž krásně zbarvené listy, jsou africké kopřivy a podeňka světlá.
Kalanchoe
Tato rostlina má zase tu výhodu, že zvládne být i delší dobu bez vody. Takže když ji váš malý zahradník občas zapomene zalít, nic se květině nestane. K nenáročným druhům rovněž patří kolopejka, aloe vera nebo kalísie voňavá. Obě poslední zmíněné rostliny jsou navíc léčivé.
Cypřišek i pro alergiky
Pokojový cypřišek můžete dát i do místností, kde pobývají alergici. Nejenom, že má krásnou citronovu vůni, ale navíc dokáže rozkládat škodliviny nalézající se v ovzduší, například formaldehyd, uvolňující se z nového nábytku nebo koberců.
Pozor na jedulky
Před nákupem každé rostliny do pokoje se v první řadě vždy ujistěte, že není rostlina jedovatá nebo nemůže způsobovat kontaktní alergii nebo záněty. V takovém případě je nutné dávat rostliny mimo dosah dětí. Ale pozor, řada rostlin je rovněž nebezpečná i pro vaše domácí mazlíčky. O těch nejjedovatějších pokojovkách jsme více psali zde.