Každou druhou kočku trápí nadváha, která jim zkracuje život
Kočky, které nejsou venkovní, nemají dostatečný pohyb, a to se může i v kombinaci se špatnou životosprávou podepsat na jejich váze. Určitým stupněm nadváhy trpí skoro každá druhá domácí kočka, protože příjem energie se u koček často zvyšuje a energetický výdej naopak velmi klesá. Nejvíce byste měli „hlídat“ kočky po kastraci, kde kvůli hormonálním změnám může růst váha rychleji.
Jak poznat nadváhu u kočky
Většinou stačí jeden pohled a vidíte, jestli má kočka nějaké to kilo navíc. Ale stejně jako u psů je nejlepší metodou ke zjištění nadváhy hmat. Pokud zvířeti nemůžete nahmatat žebra, nemá viditelný pas s kulatým břichem a má na omak znatelné tukové polštářky - tak se pravděpodobně jedná o nadváhu. Dalším varovným signálem je také to, pokud kočka stále spí nebo je apatická či podrážděná.
Obezita ničí zdraví
Obézní kočky může velmi potrápit zdraví. Mají větší sklon ke vzniku cukrovky, jaterních obtíží, problémy s močovými cestami či pohybovým aparátem. Zvýšená hmotnost totiž může nadměrně zatěžovat klouby, šlachy a vazy. A v některých případech způsobovat i artritické změny. Pro kočky je pak náročné skákat z vysokých míst.
Drastická dieta není dobrá
Pokud kočku trápí nadváha, tak není zdravým řešením výrazně omezit krmivo. Kočky nemají dobrou metabolickou reakci na náhlý „půst“. Navíc byste tím mohli omezit zásadní přísun živin a vitaminů. V některých případech může nastat i hyperglykemický šok, protože mnoho koček má při nadváze cukrovku.
Volte správně pamlsky
Krokem číslo jedna je omezit nezdravé pamlsky, tvrdí odborníci. Pokud je na ně kočka přeci jenom již zvyklá, tak volte spíše zdravé a netučné „dobroty“, jako je sušené maso, místo krekrů či zvířecích piškotů. Dobře si také doma zabezpečte jakékoliv jídlo, které by mohla zvědavá kočka najít.
Menší porce častěji za den
Kočku krmte menšími porcemi 3x až 4x denně. Volte krmivo s menším obsahem tuku, ale s odpovídajícím obsahem bílkovin. Kupujte takové krmivo, které nemá umělá barviva a chemická dochucovadla. Ta sice zvířatům chutnají, ale nejsou zdravá a více se po nich tloustne. Do krmiva také můžete přidat probiotika, která pomáhají startovat metabolismus.
Pomohou i hračky
Máte-li domácí kočku, tak jí pořiďte různé interaktivní hračky, kterými se může alespoň trochu pohybově zabavit. Nezapomínejte si také s kočkou více hrát a tím ji i fyzicky „prohánět“. Skvělou volbou jsou speciální interaktivní hračky – balónky, do kterých dáte granule a kočka musí vytvořit určité úsilí, aby je vyndala, a zároveň nemůže jíst takovou rychlostí jako z běžné misky. O tom, jak porozumět kočičí komunikaci, jsme psali zde.