Milujete orchideje? Prozradíme zálivku, po které bude vaše květina obsypaná květy

 Dům 
06. září 2019 16:35 / Ema Maxová
  2
📷
6 fotografií v galerii
Pro orchidej je důležité nejen správné místo, ale také zálivka Shutterstock
Znáte to, koupíte si krásnou orchidej v plném květu, ale za pár týdnů květy, kterými oplývala na pultu obchodu, opadají a nové už se jaksi neukazují. Přestože orchidej je velmi dostupná rostlinka, mnoho z nás neví, jak se o ni starat tak, aby kvetla co nejdéle, případně, aby kvetla stále.

Orchidejí existuje řada druhů. Každý druh potřebuje trochu jiné podmínky, ale vždy je to o ideálním světle, teplotě, zálivce, vlhkosti a substrátu. I když jsou tyhle exotické květiny poměrně nenáročné a jsou vhodné i pro pěstitele - amatéry, v klasických celoročně vytápěných bytech se bude nejlépe dařit těmto druhům:

  • Phalaenopsis (můrovec) - nádherně kvetoucí orchidej vhodná pro všechny začátečníky, nejodolnější z pěstovaných rodů
  • Vanda - například Vanda coerulea patří k nejatraktivnějším orchidejím, dobře snáší i slunce
  • Paphiopedila a Dendrobium (někteří zástupci těchto rodu)

Co orchideím škodí?

I když je orchidej vhodná pro každého, mohou vás nevhodné podmínky při pěstování o tuhle krásku připravit. Nejvíc jí škodí přemíra zavlažování. V žádném případě ji nenechávejte stát ve vodě. Zalévání musí být pravidelné, ale rostlina nemůže být dlouho v mokru. Ideální je jednou za deset dní orchidej silně zalít a pak nechat dalších deset dní bez zalévání. 

Poradíme vám zálivku, po které orchidej bude kvést jako z vody

Orchidej patří mezi nejoblíbenější květiny do domácnosti. Skvěle se vyjímá v každém bytě. Ne každý o ně ale umí správně pečovat a často se stává, že tato krásná květina kvete pouze jednou. A to je velká škoda. Máme pro vás skvělý trik, díky kterému budou vaše orchideje vytvářet dokonalou květinovou kolekci, kterou vám budou všichni závidět. 

Celkově existuje přibližně 30 000 druhů orchidejí a více než 100 000 jejích různých variací a kříženců. Je to neuvěřitelné, že? Avšak co z toho, když nekvete? Připravte si tento jednoduchý roztok, který obsahuje velké množství důležitých živin. Díky němu bude orchidej doslova obsypána květy.

K této zálivce vám budou stačit pouze 2 ingredience:

  • 1 litr vody
  • 3 stroužky česneku

Postup:

Vodu nalijte do hrnce a nechte ji převařit. Následně ji odstavte a nechte vychladnout. Po vychladnutí do vody zamíchejte rozmačkané stroužky česneku a nechte odstát jeden den. Po jednom dni tuto vodu přeceďte do nějké mělké a široké nádoby. Orchidej v květináči do této nádoby potom postavte  tak, aby voda dosahovala jen cca 1-2 cm nad spodní okraj květináče. Voda bude vzlínat ke kořenům.

Orchidej ponechte takto ponořenou asi půl hodiny a následně ji z mísy vyndejte, nechte okapat a položte na místo, kde je dostatek slunečního světla. Připravenou vodu nepoužívejte jako zálivku! Důležité totiž je, aby živiny nasály jen kořeny rostliny. O největších chybách, kterých se lidé dopouštějí při pěstování orchidejí, jsme psali zde.

Tento trik se doporučuje využívat jednou za měsíc, přičemž po 2 měsících byste měli pozorovat první puky. Do tohoto roztoku můžete také přidat jednu tabletku kyseliny jantarové (seženete v lékárně), kterou stačí ve vodě nechat rozpustit. Podle výzkumů je kyselina jantarová účinná proti škůdcům, plísním, a podobně. A navíc, pomáhá rostlině se zakořeněním. Výsledky by měly být vidět už po 10 dnech od použití tohoto domácího hnojiva.

Vyberte správné místo

Pro orchidej je důležité vybrat správné místo. Pokud máte pokoj na sever, dejte ji přímo na okenní parapet. Naopak v jižně či západně orientovaných místnostech je důležité, aby nebyla květina vystavena přímému slunečnímu záření. Nejvhodnějším místem jsou pokoje orientované na východ, kde na květiny dopadá pouze ranní slunce.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?