Jaké příslušenství by nemělo chybět ke krbu?

 Dům 
18. října 2019 15:29 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Bez smetáku a lopatky se u krbu neobejdete Depositphotos
Nebude trvat dlouho a plápolající oheň v krbu vám bude zpříjemňovat chladné podzimní večery. Vybavte se proto kvalitním krbovým nářadím, které vám ulehčí práci.

Na výběr máte z celé řady pomocníků, lze si je pořídit v nejrůznějším designovém i materiálovém zpracování. Základem výběru by však měla být především kvalita, která zajistí správnou funkčnost a výdrž samotného nářadí. Při výběru krbového příslušenství myslete také na estetické sladění nejen s krbem, ale také se samotnou místností. Sáhnout můžete po zajímavých kouscích, které dokážou ozvláštnit a vyladit každé krbové zákoutí.

Tři hlavní náčiní

Základem krbového nářadí by měly být tři nástroje, a tím je pohrabáč, smeták a lopatka. Pohrabáč je nezbytný k rozhrabání žhavého popela nebo k posunutí hořícího dřeva. Lopatka se smetákem poslouží k úklidu spadaného popela. Lopatka je zároveň skvělým pomocníkem při vyklízení popela. K základnímu náčíní je vhodné zařadit také kleště, které umožní snadnější manipulaci se dřevem nebo předměty v prostoru výhně.

Při výběru se poohlížejte po setu i se stojanem. Velkou parádu totiž s nářadím ledabyle položeným vedle krbu neuděláte. K dispozici jsou stojany různých tvarů, materiálů i velikostí. Obzvláště elegantní jsou kruhové stojany, které se umístí poblíž krbu a za které se nářadí zavěsí. Pořídit si lze i řadové stojany, které jsou podél kamen nebo zdi. Jak za pár minut vyčistit krb, jsme psali zde.

Zapomínat by se nemělo ani na koš na dřevo, tento důležitý doplněk slouží k ukládání naštípaného dřeva nebo pro brikety. Z toho důvodu je potřeba, aby byl stále při ruce a nestál na druhé straně místnosti. Pokud nechcete stále chodit do sklepa pro dřevo, tak si vyberte větší koš, jestliže máte menší interiér, budete se muset spokojit s menším provedením.

Elegantní styl

Pokud se rozhodnete pro kované nářadí, o přirozený elegantní styl máte postaráno. Většinou bývá povrchově upraveno lakováním, zlatou či černou patinou, někdy také měděnou. Výjimkou není ani nerezové nářadí, které se skvěle hodí k moderním interiérům.

Jestliže preferujete rychlejší a modernější styl úklidu, existuje také elektrický vysavač. Pořídit můžete vysavač na studený popel, který lze použít výhradně na vychladlý popel, jinak hrozí poškození přístroje. Sáhnout můžete také po vysavači na horký popel. Počítejte s tím, že zpravidla vydrží teplotu v rozmezí 30–60 °C. Rozhodně s ním však nezkoušejte vysát žhavé uhlíky, mají totiž mnohem vyšší teplotu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herce Keanu Reevese děsí peníze, které si vydělal. Raději je rozdává. Patří k nejštědřejším...

Styl

Naučte dítě lyžovat. Je třeba dodržet pár jednoduchých zásad a zvládnete to

Dům a zahrada

Vypěstovat si z pecky avokáda krásnou pokojovku zvládne i úplný začátečník. Základ je teplo a vlhko

Zavřít reklamu