Ideální způsob, jak uchovat houbám skvělou chuť

Zavařování hub trvá dlouho, ale stojí za to
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Ostatní 
14. října 2019 16:33 / Depositphotos
  0   0
Zavařování je jeden ze způsobů, jak houby dlouhodobě uchovat. Pokud jste si z lesa přinesli plno hub a nestačíte je všechny sníst, zavařte je. Na zavařených houbách si pochutnáte, i když budou několik měsíců staré. Poradíme vám, jak na to.

Hledání hub v lesích je zábava, ale jejich zpracování a uchování už člověka tolik netěší. Pokud jste doposud houby pouze zmrazovali, nastal čas, abyste je zkusili i zavařit. Není to tak jednoduché, ale uvidíte, že výsledek bude stát za to.

Nejprve houby dobře očistěte

Když chcete houby zavařit, musí být kvalitně očistěné. Nesmí na nich zůstat nečistoty, červy a plísně. Pokud bude houba z velké části napadená plísní, odříznutí určitého místa nebude stačit. Raději ji vyhoďte celou.

Nejlepší chuť v nálevu mají především žampiony, václavky, ryzce a hřiby. Měli byste je nakrájet na menší plátky. Opravdu maličké houby krájet ani nemusíte. Nezapomeňte hříbky důkladně umýt ve vodě.

Houby uvařte ve vodě

Připravte si hrnec s vodou a do něj nasypte lžíci soli. Vodu nechte vařit a postupně do ní přidejte všechny nakrájené houby. Tento krok je důležitý k tomu, abyste je zbavili veškerých nečistot a bakterií, které očistit svépomocí nedokážete. Houby vařte zhruba deset minut. Poté je sceďte, znovu opláchněte vodou, nechte okapat a vychladnout.

Naskládejte houby do zavařovacích sklenic

Další krok je jednoduchý. Na dno zavařovacích sklenic dejte bobkový list, dvě až tři kuličky pepře a nové koření. Poté tam naskládejte houby, ale nechte si tam trochu místa, protože je ještě budete muset zalít nálevem. Receptů na dobré nálevy je mnoho. Inspirovat se můžete tím následujícím.

Sladkokyselý nálev

Sladkokyselý nálev je jeden z nejpoužívanějších, protože chutná velmi dobře a jeho příprava není složitá. Připravte si následující ingredience:

• litr vody
• 50 g cukru
• 2 dcl octa
• malou lžíci soli

Všechny ingredience dejte do hrnce, smíchejte je a uvařte. Poté už jen počkejte, až hotový nálev vychladne.

Začněte houby zavařovat

Posledním krokem je zavaření hub. Připravené houby v zavařovacích sklenicích důkladně zavíčkujte. Vložte je do zavařovacího hrnce a zavařujte je při teplotě devadesát stupňů. Měly by se vařit maximálně půl hodiny. Nakonec zavařené houby uložte někam do chladné místnosti, kde není moc světla. (Dále čtěte: Jak správně čistit žampiony, smrže nebo hlívy).

Eva Vogelová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejlepší čas pro milovníky nádherné a čisté přírody přichází právě teď. Nepromeškejte ho

Věda & Vesmír

Speciální gravitační detektor zachytil extrémně vzácné kosmické signály. Mohou pocházet z počátků...

Bydlení

Je čas zazimovat nadzemní bazény, aby vám vydržely do další sezony. Správný postup je důležitý

Zavřít reklamu