Ideální způsob, jak uchovat houbám skvělou chuť
Hledání hub v lesích je zábava, ale jejich zpracování a uchování už člověka tolik netěší. Pokud jste doposud houby pouze zmrazovali, nastal čas, abyste je zkusili i zavařit. Není to tak jednoduché, ale uvidíte, že výsledek bude stát za to.
Nejprve houby dobře očistěte
Když chcete houby zavařit, musí být kvalitně očistěné. Nesmí na nich zůstat nečistoty, červy a plísně. Pokud bude houba z velké části napadená plísní, odříznutí určitého místa nebude stačit. Raději ji vyhoďte celou.
Nejlepší chuť v nálevu mají především žampiony, václavky, ryzce a hřiby. Měli byste je nakrájet na menší plátky. Opravdu maličké houby krájet ani nemusíte. Nezapomeňte hříbky důkladně umýt ve vodě.
Houby uvařte ve vodě
Připravte si hrnec s vodou a do něj nasypte lžíci soli. Vodu nechte vařit a postupně do ní přidejte všechny nakrájené houby. Tento krok je důležitý k tomu, abyste je zbavili veškerých nečistot a bakterií, které očistit svépomocí nedokážete. Houby vařte zhruba deset minut. Poté je sceďte, znovu opláchněte vodou, nechte okapat a vychladnout.
Naskládejte houby do zavařovacích sklenic
Další krok je jednoduchý. Na dno zavařovacích sklenic dejte bobkový list, dvě až tři kuličky pepře a nové koření. Poté tam naskládejte houby, ale nechte si tam trochu místa, protože je ještě budete muset zalít nálevem. Receptů na dobré nálevy je mnoho. Inspirovat se můžete tím následujícím.
Sladkokyselý nálev
Sladkokyselý nálev je jeden z nejpoužívanějších, protože chutná velmi dobře a jeho příprava není složitá. Připravte si následující ingredience:
• litr vody
• 50 g cukru
• 2 dcl octa
• malou lžíci soli
Všechny ingredience dejte do hrnce, smíchejte je a uvařte. Poté už jen počkejte, až hotový nálev vychladne.
Začněte houby zavařovat
Posledním krokem je zavaření hub. Připravené houby v zavařovacích sklenicích důkladně zavíčkujte. Vložte je do zavařovacího hrnce a zavařujte je při teplotě devadesát stupňů. Měly by se vařit maximálně půl hodiny. Nakonec zavařené houby uložte někam do chladné místnosti, kde není moc světla. (Dále čtěte: Jak správně čistit žampiony, smrže nebo hlívy).