Máte v bytě mravence? Zbavit se jich můžete i přírodní cestou

 Dům 
16. října 2019 09:51 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Mravenci se k nám obvykle zatoulají z hnízda v zahradě při cestě za potravou Shutterstock
Usídlili se u vás v kuchyni mravenci a vy nevíte, co si s nimi počít? Existuje mnoho rad, jak se nezvaných hostů zbavit. Mezi ně patří například použití cibule, skořice, soli, ale také hřebíček nebo jar. Poslední možností je nechat v zimě byt zcela vymrznout!

Obvykle se mravenci do obydlí zatoulají z hnízda v zahradě při cestě za potravou. Může se ale stát, že si dovnitř přestěhují celé hnízdo. Pokud se k vám přesunuli mravenci i s hnízdem, není to nic příjemného. Nebude ani jednoduché je dostat z domu, ale existují různé rady, jak se jich zbavit. Musíte jen zjistit, co platí právě na ty, kteří vám otravují život.

Mravenci faraoni

Existují dva typy mravenců, kteří se k vám budou snažit dostat. Na podzim se setkáte s červenými mravenci faraony, kteří se chtějí ohřát. Jaro je pak zase vhodné pro malé černé mravence, kteří se shromažďují pod fasádou, podél oken nebo u dveří. Pokud bude v domácnosti teplo a bude tam přístupné jídlo, bude se jich objevovat čím dál více.

Základem je prevence, aby se k vám mravenci vůbec nedostali. Dbejte proto na správné těsnění oken. Důležitý je také úklid všech potravin, které by je mohly přilákat. Jídlo správně skladujte, cukr, med a mouku mějte v uzavíratelných dózách, v opačném případě riskujete, že přilákají mravence. Do skleněných dóz se mravenci nedostanou, zatímco papírové pytlíky jsou pro ně snadnou překážkou. Sladké pití mějte v uzavřených nádobách. Na kuchyňské lince nenechávejte žádné drobky ani rozsypaný cukr.

Pěstujte na okně mátu, eukalyptus, bazalku nebo levanduli, jejichž vůně mravence odpuzuje. Mají totiž dobře vyvinutý čich. Odradí je i pod oknem zasazená cibule, česnek nebo řebříček. Mravenci přímo nesnášejí hřebíček, takže ho stačí rozmístit po bytě a po první návštěvě už se nevrátí. Na místo, kde se hromadí, můžete dát osolený celer posypaný skořicí. Docílíte tím toho, že se po pár dnech odstěhují.

Do cestičky jim můžete nastražit i kvasnice s cukrem a medem. Jakmile obsah sní, jejich tělo se s tím nevyrovná a uhynou. Můžete také potírat díry od mravenců roztokem sírového květu, citronu, máty a majoránky, čímž zamezíte vniknutí mravenců do bytu nebo domu.

Pepř a sůl

Na díry můžete použít i roztok slané vody se zažívací sodou a cukrem. Možností je i jar s vodou. Do cestiček jim přichytejte aromatické látky jako jalovcový list, skořici nebo majoránku. Nasypat tam můžete i sůl, pepř nebo pálivou papriku. Poradíte si s nimi i takovým způsobem, že byt uklidíte octovou vodou. Rádi nemají ani rozsypaný prášek do pečiva, který jim nechutná.

Na některé mravence funguje také rozlitá káva, prášek na praní nebo hřebíčkový olej. V zimě můžete také odjet třeba na hory a na několik dní nechat byt zcela vymrznout, což by mělo mravence vyhnat. Do bytů se totiž uchylují za teplem.

Chemie zabere

Když babské rady nepomůžou, sáhněte po sprejích. Většinou jsou na přírodní bázi. Pokud ani to nezabere, zvolte chemii. Existuje celá řada přípravku jako například gely, prášky a další nástrahy. Nejúčinnější je taková návnada, která se dostane do celého hnízda. Můžete použít i takovou návnadu, kterou mravenci projdou, obsah pak odnesou do svého obydlí, kde zahynou. Jak se zbavit komárů jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jiří Mádl debutuje jako autor. Vydává knížku a dokončil scénář ke svému třetímu filmu

Styl

Všechno je v hlavě. I orgasmu lze dosáhnout jen pomocí své mysli

Tech

Nový typ solárů je schopný vyrábět energii i v noci

Zavřít reklamu