5 tipů, jak v zimě ochránit vaši chatu před zloději

Chatu je na zimu třeba zabezpečit
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Dům 
22. listopadu 2019 16:20 / Depositphotos
  0   0
Vlastnictví víkendových chat a chalup je českým fenoménem. Přes zimu se ale z těchto rekreačních objektů stává lákavý terč zlodějů. Základem ochrany proti vloupání jsou bezpečné dveře a okna, pomoci mohou i moderní technologie.

Chatu, chalupu či jiný rekreační objekt vlastní přibližně každý pátý Čech. Většinou jde o sezonní objekt, a tedy častý cíl zlodějů. Loni evidovala policie přes 1 300 případů vloupání do víkendových chat. Zloděje podle policie láká právě skutečnost, že jsou chaty značnou část roku neobydlené. Jak tedy chatu správně a bezpečně připravit na „zimní spánek“?

Nejslabším místem jsou okna

Zatímco dobrý zámek na dveřích je samozřejmost, na okna lidé často zapomínají. Ochranu poskytnou vnitřní dřevěné okenice, mříže nebo předokenní rolety se speciálními pružinami proti mechanickému zdvihnutí. Nenápadnou, ale mnohdy účinnou ochranou jsou bezpečnostní fólie proti rozbití skla. Dveřní zámek by měl mít také bezpečnostní vložku a ochranu proti vysazení pantů. Bezpečnostní dveře zkušení zloději většinou poznají, což je samo o sobě může od vloupání odradit.

 Zapojte moderní technologie

U luxusněji vybavených chat investujte do elektronické ochrany. Sady kamer, alarmů a čidel ovládané chytrým telefonem díky nové síti internetu nepotřebují Wi-Fi ani elektřinu. Tuto technologii používají i unikátní pohybová čidla.

Nenechávejte objekt opuštěný. Pobyt můžete jen předstírat

U sezonních chat zloději spoléhají na to, že majitel objekt celou zimu nenavštíví. Efektivní tak je i pouhá simulace pobytu. Kromě namátkových kontrol je dobré kolem chaty odklízet sníh, s čímž si můžete navzájem vypomoci s okolními chataři. Pokud máte v chatě elektřinu, můžete propojit světlo či rádio s časovačem, který zařízení v pravidelných intervalech spustí, a simulovat tak svoji přítomnost.

 Chatu sami vystěhujte a zabezpečte i zahradní techniku

Škody po krádeži minimalizujete, pokud na zimu z objektu odvezete cennější vybavení. Pozornost věnujte i garáži a kůlně. Právě na tyto objekty chataři zapomínají, nářadí, sekačky či grily přitom představují lákavou kořist. Pokud objemnější vybavení není jak odvézt, zabezpečte je zemním zámkem. Cennější předměty by rozhodně neměly být viditelné zvenčí okny či jinými průhledy.

Když je nejhůř, pomůže pojištění

Rekreační nemovitost se vyplatí také kvalitně pojistit. Mějte ale na paměti, že aby pojišťovna pojistné plnění při krádeži přiznala, je nezbytné alespoň základní zabezpečení chaty. Dále čtěte: Nezapomeňte u bydlení na správné pojištění. Ušetříte si spoustu starostí.

Mirka Malá | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Věda & Vesmír

Archeologové odkryli masový hrob křižáků. Mohl je pomoci pohřbít i sám Ludvík IX

Bydlení

Jak se zbavit červotoče. Použijte octový postřik nebo ďábělskou směs

Zavřít reklamu