Jak čistit nerezové nádobí? Pomůže rajčatová šťáva i soda
Pokud vám na nádobí zůstaly přichycené zbytky jídla, zkuste je nejprve odstranit pomocí teplé mýdlové vody. Nalijte ji do nádobí a nechte působit nejlépe přes celou noc. Po důkladném odmočení přichází na řadu houbička, kterou už lehce odstraníte skvrny, které pomocí mýdlové vody výrazně povolily. Na práci si však v žádném případě neberte drátěnku, protože můžete seškrábat povrch nádobí.
Připálené skvrny
Stačí chvilka nepozornosti a připálené skvrny jsou na světě. Nejjednodušeji se jich zbavíte pomocí jedlé sody. Ze všeho nejdříve se ujistěte, že pánev zcela vychladla. Suchou pánev nyní posypte jedlou sodou a povrch vydrhněte suchým hadrem nebo houbou. Můžete také přidat trochu vody a vytvořit ze sody a vody pastu. Po vydrhnutí pánev opláchněte a bude vypadat zase jako nová.
Pokud však skvrny odolaly veškerým vašim pokusům o odstranění, rozhodně zabere metoda vyvaření. Napusťte pánev vodou a přiveďte ji k varu. Následně přidejte několik lžic soli a vypněte sporák. Po několika hodinách vodu vylijte a skvrny odstraňte pomocí houbičky. Díky předchozímu procesu by to mělo jít velmi snadno. Místo soli můžete zkusit přidat do pánve šťávu z citronu nebo ocet. Další zajímavá možnost je vařit na připálené pánvi 100% rajčatovou šťávu. Přírodní kyselost rajčat by měla pomoci odstranit skvrny. Co nedávat do myčky na nádobí, jsme psali zde.
Zákeřný pomocník
I když je velmi lákavá představa dát nerezové nádobí do myčky na nádobí s tím, že si se skvrnami poradí, vyvarujte se toho. Mytí v myčce totiž výrazně zkrátí jeho životnost. Pokud myčku musíte použít, opláchněte nádobí sodovkou hned, jak ho vytáhnete z myčky a osušte ho čistou utěrkou. Tím předejdete skvrnám po vodě.