Vypěstujte si doma heřmánek, meduňku, rozmarýn i aloe vera

 Dům 
30. ledna 2020 08:50 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Rozmarýn pomáhá při bolestech trávicího traktu Depositphotos
V zimě se o člověka každou chvíli pokouší rýma a další nemoci. Pokud saháte po bylinkách hned, kdy vás něco zabolí nebo párkrát zakašlete, můžete si je pěstovat doma i přes zimu. Na parapetu v květináči se bude dařit heřmánku, meduňce, rozmarýnu i aloe vera.

Není snad nikdo, kdo by nepil heřmánkový čaj. Nemusíte jej ale chodit sbírat na louku, kde stejně v zimě neroste, ale můžete jej pěstovat doma v truhlíku. Pamatujte na to, že vyžaduje hodně slunce a pravidelnou zálivku. Nezapomeňte, že je to jednoletá rostlina.

Nadýmání i nespavost

Použít jej můžete na různé problémy dospělých i dětí. Pomáhá při nadýmání a průjmech, ale vhodný je i na nespavost nebo podrážděnost. Mírní také bolest zubů a používá se na dezinfekci dutiny ústní. Příznivě ovlivňuje kvalitu vlasů a kůže. Samozřejmě čaj můžete pít i při nachlazení jako čaje z ostatních bylinek. Kromě čaje se dá používat také ve formě obkladu.

Na zklidnění se používá meduňka lékařská, která příznivě působí na nervovou soustavu. Pomáhá proti stresu a také může ulevit od bolesti hlavy. Působí na nespavost a zklidňuje nervozitu. Stejně jako heřmánek ji mohou využívat i děti. Meduňka má ráda slunné stanoviště. Potřebuje dostatek vláhy a propustnou půdu.

K prokrvení trávicího traktu slouží rozmarýn, který lidé často znají jako dobré koření. Chrání ale také játra a pomáhá při nadýmání, špatném trávení a u bolestí trávicího traktu. Bojuje s vyčerpáním a působí močopudně. Hodí se také na masti, které se používají při bolesti v kloubech. Rozmarýnu nevadí při pěstování sluneční paprsky, které naopak rozvíjejí jeho aroma. Dávejte si ale pozor na velkou vlhkost.

Popáleniny a ekzém

Rostlina známá pro své léčivé účinky je i aloe vera. Hodí se pro ošetření popálenin, odřenin, ale lidé ji používají i na ekzémy nebo opary. Stačí nanést šťávu z rostliny na zraněné místo. Někteří aloe vera i konzumují. Je však potřeba odstranit vnitřní část dužiny od vrstvy, která je těsně pod vnější stranou listu. Je totiž nahořklá a obsahuje mírně toxické látky, které mají projímavé účinky. Dužina pomáhá při trávicích potížích a zácpě a také pročišťuje střeva.

Aloe vera můžete také pěstovat v květináči na parapetu. Je potřeba vybrat slunné místo, takže zapomeňte na okno, kde je většinou stín. Potřeba je také vydatná zálivka. Rostlina má ráda pokojovou teplotu, ale vypořádá se i s nižší teplotou. Rozhodně ji ale nedávejte do míst s méně než deseti stupni Celsia. Jak uchovávat bylinky, jsme psali zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Tech

Americké letectvo se dočkalo nového obrovského tankeru KC-46, o kterém tvrdí, že ve vzduchu doslova změní...