Výběr správné helmy na lyže

 Ostatní 
02. listopadu 2015 19:15 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Lyžařská helma by měla být základní součástí výbavy každého lyžaře. Wikimedia Commons/Levinmatkailu
Kvalitní lyžařská helma by měla být samozřejmou součástí moderní lyžařské výstroje. Lyžařské přilby lze rozdělit jednak podle konstrukčního řešení na tzv. halfshellové a fulshellové, popřípadě integrální, a dále podle použité technologie na tzv. in-mold a injected (sendvič).

Uši chráněné a volné

Halfshellové neboli poloskořepinové helmy mají měkké textilní ušnice, díky čemuž jsou lehčí, než fullshelové přilby a mají civilnější vzhled. V poloskořepinové helmě je také lépe slyšet. Při lyžování na jaře a v teplejších dnech jistě oceníte, že je možné u většiny typů ušnice od helmy odepnout.

Fulshellové - celoskořepinové - helmy vycházejí z konstrukce závodních helem, pevná plastová skořepina chrání celou hlavu včetně uší. Jsou bezpečnější, ale o něco těžší. Navíc je možné na skelet těchto helem připevnit chránič brady a čelisti.

Správně nasazenou přilbu máte, pokud prostor mezi obočím a přilbou netvoří více než dva tři centimetry. Nikdy byste tedy neměli mít odkryté celé čelo. Helma také nesmí ani trochu tlačit. Z toho mohou být bolesti hlavy a helma se pak stává nepoužitelnou.

Když už jste si našli správnou velikost a tvar, podívejte se na větrací otvory. Větrání může být buď permanentně otevřené, což může být při silném větru a mrazu nevýhoda, nebo regulovatelné. Oficiálně se doporučuje helmy nejdéle po pěti letech (kvůli stárnutí materiálu vlivem UV záření) a po každém (exaktněji nedefinovaném) nárazu vyměnit. Je to samozřejmě trochu teoretické, protože roli hraje mechanismus i síla úderu, ale dokud nebude k dispozici odborná prohlídka helmy s posouzením, zda je ještě použitelná, nemá její uživatel jistotu. Jistější je tedy přilbu po jakémkoliv poškození vyměnit.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Snažíte se jíst zdravě, cvičíte, ale váha ukazuje stále stejně nebo více? Vyvarujte se častým chybám a...

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí