Jak si lze svépomocí spravit nebo oživit fasádu domu

 Dům 
01. května 2020 16:00 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Krásná fasáda dává domu šmrnc Depositphotos
Je důležité zkontrolovat stav fasády každý rok. Po dvou letech od jejího dokončení může dojít k určité míře poškození, které často způsobují mikroorganismy. Právě plísně či řasy jsou důvodem, proč je fasádu nutné obnovit.

Fasáda vyžaduje obnovu v rozmezí 7 - 10 let. Pokud kontrola prokáže určitou míru poškození, je důležité s odborníky konzultovat případný technologický postup obnovy. 

Oživení vzhledu fasády

Pokud dojde k vyblednutí barevného odstínu nebo je patrné povrchové znečištění prachem, měli byste uvažovat o oživení vzhledu fasády. Podmínkou je však jistota, že na jejím povrchu nejsou žádné trhliny. Nejprve fasádu důsledně omyjte teplou vodou. Jakmile povrch vyschne, naneste na něj vrstvu základního nátěru. Penetrační nátěr zpevní organický minerální podklad před nanášením fasádní barvy.

Po 12hodinové technologické pauze je povrch připraven pro minimálně dva nátěry fasádní barvy. První nátěr se provádí ředěným nátěrem s 10 – 15 % vody. Druhý nátěr je možné ředit 5 % vody. Obvykle se druhý nátěr již neředí. V prostředí, kde dům více inklinuje ke znečištění – stavby ve velkoměstech nebo v blízkosti frekventovaných silnic, doporučují odborníci vybrat nátěr se samočisticí schopností. Lze také použít kvalitní silikonový nátěr, který je vodoodpudivý.

Nežádoucí nájemníci

Vlhká místa bez přístupu slunce jsou ideální pro vznik plísní a řas. Pokud se na fasádě vyskytují trhliny, je nutné zvolit biologické ošetření. Prvním krokem je aplikace vodou ředitelného sanačního nátěru. Nátěr je ideální provádět mimo dobu přímého slunečního svitu, za mírně vlhkého počasí, nikdy však za deště. Důležité je zajistit jeho vyschnutí minimálně 12 hodin. Po vyschnutí očistěte fasádu kartáčem, pomocí parního čističe nebo tlakovou vodou. V závislosti na velikosti napadení můžete preventivně znovu aplikovat protiplísňový nátěr. V dalším kroku už můžete použít základní nátěr.

U trhlin rozhoduje jejich šířka

Pokud kontrola fasády odhalí trhliny, rozhoduje o dalším postupu jejich šířka. Limitní hodnotou je 0,5 mm. Do takové trhliny se totiž nedostane kapka vody a nepronikne do struktury fasády. V případě jemných trhlin do šířky 0,3 mm je dobré použít penetrační nátěr. Ten tyto malé trhlinky překryje a vyplní. U větších trhlin do šíře 0,5 mm je nutno použít speciální penetrační nátěr, který je obohacený vlákny. Tento nátěr vyplní a překryje trhliny v omítce. Fasádní barva se nanáší na povrch bez trhlin a poškození. 

Celková obnova fasády

Poškození fasády může různými vlivy dojít do stavu, kdy je nutné provést její kompletní obnovu. Jde o případ, kdy jsou trhlinky širší než 0,5 mm. Je nutné zvolit metodu, díky které vytvoříte pevný, pružný vodotěsný podklad pro nanesení nové fasádní omítky, a to jak v případě zateplené fasády, tak i při obnově starší fasády. Ve velmi náročných klimatických podmínkách vyžaduje fasáda obnovu po dvou letech, a to kvůli tvorbě mikroorganismů, jakými jsou druhy plísní či řas. Důvodem mohou být i trhliny. Dále čtěte: Fasáda domu plní i ochrannou funkci. Jaké omítky jsou nejlevnější a nejžádanější?

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky