Jak se zbavit roztočů v matraci jednou provždy

O matraci se starejte pravidelně
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Dům 
28. dubna 2020 11:00 / Depositphotos
  0   0
Roztoče a prach ohrožují vaše zdraví. Mohou způsobovat dušnost, alergie, astma. Ti, kteří alergií trpí, by se měli materiálům přitahujícím alergeny vyhýbat. U matrace je čistota důležitá, protože v posteli trávíte třetinu svého života.  

Ačkoliv se alergeny skrývají snad všude ve vaší domácnosti, ložnice trpí nejvíce. V matraci a v lůžkovinách se jich skrývá hodně. Možná i proto, že hodně lidí právě matrace a lůžkoviny při úklidu často zanedbává. Nestačí výměna prostěradla s povlečením. Nevhodné materiály ve spojení s nedostatečnou péčí jsou rájem pro prach a roztoče.

Co způsobují roztoče

Roztoče a prach najdete v matraci každého z vás. V lůžkovinách se vyskytují lupy na polštáři, vlasy, chlupy i pot. Dalším faktorem, který alergenům svědčí, je vlhko a teplo. Obojí poskytuje výborné podmínky pro jejich život. Alergeny vám mohou způsobit zdravotní problémy v podobě vyrážek, dýchacích obtíží, ale i dalších alergických reakcích. Roky se můžete trápit s kašlem a vyrážkami a nevíte, že vám potíže působí roztoče a prach.

Jak bojovat proti prachu a roztočům

Hlavní zásadou je praní ložního prádla při teplotě 60 °C. Tato teplota je schopna roztoče ničit. Nezapomínejte prát i polštář s přikrývkou. Alergici by se měli vyhýbat péřovým peřinám. Povlečení měňte pravidelně, v letním období častěji než v zimě. Důležité je pravidelně větrat, protože roztoče se nemohou množit v suchu a chladu. Neuškodí, když peřiny dáte větrat ven. Kvalitní matrace má snímatelný potah, který můžete vyprat v pračce.

Jak na plísně

I plíseň může způsobit opravdu velké zdravotní problémy. Můžete ji mít přímo na matraci. Zbavit se plísně není nemožné. Nejdříve sundejte potah z matrace a tam, kde se nachází plíseň, naneste herbicidní přípravek. Místa opláchněte a vyperte v pračce na nejvyšší možnou teplotu, kterou potah umožňuje. Máte-li skvrny na matraci, ošetřete je přípravkem proti plísni. Nejvhodnější možností je koupě nové matrace.

Jakou zvolit matraci

Koupí vhodné matrace se můžete vyhnout alergenům a plísním. Výborné jsou matrace s antibakteriálními vlastnostmi, díky nimž matrace dýchá. Pěnové matrace fungují proti roztočům, protože v pěnové prostředí se jim nedaří. Dále čtěte: Díky správné péči vám vydrží matrace na věky.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Věda & Vesmír

Průměrná délka života člověka roste. Vědci ale přicházejí se zjištěním, které bude pro mnohé...

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu