Vchodové dveře jsou vizitkou vašeho bydlení

Vchodové dveře jsou vizitkou vašeho vkusu.
 Dům 
12. listopadu 2015 19:34 / Wikimedia Commons/Alejandro Páez from mexico, mexico
  0   0
Vchodové dveře jsou to první, co u Vás návštěva uvidí, proto na jejich vzhledu záleží. Mnohem důležitější ale je jejich ochranná funkce a to jak proti vlivům počasí, tak proti nezvaným hostům.

Bezpečnost v první řadě

Tady je to nerozhodně: bezpečnostní dveře chce většinou každý, ať už majitel rodinného domu, nebo bytu. Rodinný dům je sice obrazně řečeno „více na ráně“, ale ve starších bytových domech zase není problém překonat hlavní dveře do objektu, navíc lapkům nahrává i to, že tady se lidé navzájem moc neznají, nebo si nevšímají, co se děje u sousedů.

Bezpečnostní dveře se dělí do šesti tříd, pro soukromé objekty se jako maximum vnímá 4. bezpečnostní třída. Důležité také je, aby zámkové vložky a kování byly ve stejné bezpečnostní třídě jako samotné dveře, roli hraje i bezpečnostní zárubeň.

Důležitá je i tepelná izolace

Vchodové dveře by měly být nejen odolné, ale také musejí velmi dobře tepelně izolovat. Proč pouštět chlad i přes zavřené dveře a topit tak více, než je nutné? Při výběru vchodových dveří se tedy zajímejte i o jejich izolační vlastnosti.

Rámové nebo hladké

Z konstrukčního hlediska se dělí na 2 základní kategorie – rámové a hladké. Rámové dveře lemuje masivní rám, který spojují dřevěné příčky nebo skleněná výplň. Hladké dveře naopak tvoří jediný díl a skýtají tak široké možnosti úprav včetně vyřezávání obrázků nebo různých otvorů.

Dřevěné nebo dřevohliníkové

Vzhledem k současnému trendu ekologického bydlení dominují přírodní materiály – především dřevo. Výhodou dřevěných dveří je – mimo zdravého bydlení – také možnost výběru široké palety barev a stylových provedení. Pryč je navíc i mýtus, že o dřevo je třeba se více starat – s kvalitní povrchovou úpravou vydrží krásné i desítky let bez nutnosti zásahu. Dalším zajímavým tipem jsou dřevohliníkové dveře, které spojují výhody dřeva a odolnost hliníku.

Moderní nebo rustikální dveře

Jakmile vyberete typ i materiál, začněte se poohlížet po vhodném designu. Vchodové dveře jsou velmi důležité – podtrhují ráz celého domu. Určitě by měly stylově i materiálově ladit s okny, střechou i fasádou domu. Přesto se při výběru nemusíte držet při zemi – například i k eurooknům si můžete zvolit robustní rustikální či historické dveře, pokud dodržíte jednotnou barvu a materiál.
◼ redakce hobby / inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Krása, která vám vyrazí dech. Poznejte úchvatná místa slavné říše

Věda & Vesmír

Stovky uhynulých slonů v Botswaně zabil zákeřný mikroorganismus. Vědci už mají rozbory

Bydlení

Nastal čas dýní. Díky správnému skladování vám vydrží až do jara

Zavřít reklamu