Jak si na své zahradě vypěstovat houby

Na zahradě lze pěstovat některé jedlé houby, které symbiotizují se stromy
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zahrada 
29. července 2020 09:00 / Depositphotos
  18   3
Na mnoha místech v našich lesích můžete najít hřiby, křemenáče, pýchavky, klouzky a jiné druhy hub. Tyto druhy hub si můžete vypěstovat i na vaší zahradě. Základ pro pěstování hub na zahradě představují stromy, vhodný substrát a sadba.

Hned na začátku musíme upozornit, že právě pěstování hub není vůbec jednoduché. Na zahradě si můžete pěstovat některé jedlé houby, které symbiotizují se stromy.

Pokud vám ale na zahradě houby začnou růst a vy pokácíte strom, se kterým jsou v symbiotickém vztahu, už se hub nedočkáte. Na zahradě nejdete nejčastěji klouzky a čirůvky (modřín, borovice), kozáky a křemenáče (bříza, habr, osika) a pak samozřejmě ty houby, které se dovedou živit živinami z půdy – žampiony a pýchavky. Lze si na zahradě vypěstovat i hřiby.

Houby potřebují stromy a naopak

Houbaři dobře ví, pod kterými stromy najdou které hřiby, kozáky, křemenáče. Stromy houbařům ukážou cestu. Některé houby rostou pouze v lese, parku, pod konkrétními stromy a záleží i na typu půdy, okolní vegetaci, podloží atd. Žampiony či bedly rozkládají organické látky v půdě, ovšem jiné houby jsou závislé právě na stromech. Porazíte strom a houby nepřežijí.

Podhoubí hub roste jedině v blízkosti stromů a v půdě obaluje jejich jemné kořínky, na kterých vytváří keříčkovité útvary. Proces výměny je skutečně fascinující. Podhoubí uvolňuje z půdy důležité živiny (dusík, fosfor a další stopové prvky) a ty posílá symbiotické rostlině jejími kořeny spolu s vodou. Voda je v tomto případě přenosovým médiem. Mnohé houby nemohou bez tohoto symbiotického vztahu existovat, stromy sice ano, ovšem rostou pomalu.

Klíčové jsou správné dřeviny

Výhodou je, když máte na zahradě několik menších jehličnanů a vhodných druhů okrasných listnáčů, vytvoří prostředí pro houby. Vhodnými stromy jsou břízy, duby, smrky, borovice, jedle, modříny. Pokud nemáte na zahradě vhodné stromy, raději se zaměřte na žampiony nebo hlívu ústřičnou.

Kde získat sazenice

Je možné sadbu koupit. Z obchodu si můžete přinést směs pro pěstování hub, směs práškovou, která je připravena z podhoubí a spor. Směs aplikujte do vlhké půdy u kořenů stromů, do hloubky 10–20 cm. Do půdy ji můžete dát od jara do podzimu, za teplot nad 10 °C. Vyrostou vám jen ty, kterým dané prostředí bude vyhovovat. Dále čtěte: Jak netradičně uchovat nasbírané houby.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zapomenutý kus země na břehu Atlantiku. Podzim je ideální doba na jeho objevování

Věda & Vesmír

Prehistorický žralok megalodon měl rozměry dvoupatrového autobusu

Bydlení

Krásné truhlíky na balkonech létem nekončí. Nasaďte do nich květiny, které pokvetou na podzim