Právě dozrává rybíz. Tipy, jak letošní úrodu zužitkovat a nachystat si vitaminy i na zimu

 Zahrada 
18. července 2020 09:48 / Veronika Prášilová
  1
📷
4 fotografie v galerii
Na barvě u něj nezáleží Depositphotos
Jedněmi z prvních plodů, z nichž se mohou zahrádkáři v sezoně těšit, bývá rybíz. Ten právě teď dozrává, proto je dobré připomenout si jeho rozmanité využití nejen v kuchyni, ale také mnoho zdravotních benefitů, které jeho konzumace přináší.

Pojďme se společně podívat, na co můžete svou letošní úrodu zužitkovat.

Nenáročný společník

Předností rybízu je, že jde o nenáročný keř, kterému se daří na slunci i v polostínu. Pokud jej však pěstujeme na slunném stanovišti, obvykle má více plodů. Existuje varianta malého stromku i rozmanitého keře, který podle zahrádkářů přežije a zraje celá desetiletí. Toto oblíbené bobulové ovoce se vyskytuje v zahradách ve variantách červené, bílé i černé. V posledních letech se dostává do popředí také velmi sladká růžová odrůda.

Vitaminová bomba

Pokud patříte mezi ty šťastlivce, kterým se keře rybízu doslova obsypaly, můžete si gratulovat. Bez ohledu na barvu plodů jsou všechny odrůdy bohaté na vitamin C, B1, B2, B3, B5 i B6, jsou také zdrojem mnoha minerálů, jako je vápník, mangan, draslík či železo. Černý rybíz se právem zařazuje do podpůrné léčby aterosklerózy, skvělý je také v boji proti křehkosti a lámavosti cév. V kombinaci s červeným rybízem pomáhá posilovat imunitu a je skvělý při chřipkových onemocněních. Látky, které jsou v plodech obsaženy, příznivě ovlivňují zrak a jsou užitečné také při šerosleposti.

Využijte nálevy či šťávy

Zdravotní benefity můžete nejčastěji čerpat z nálevu či šťáv, a to dokonce nejen plodů, ale i listů. V létě je však vhodné využít především jeho čerstvosti, a to například na výrobu rybízové šťávy, která i bez zavařování či konzervace vydrží v lednici více než měsíc. Neopomenutelnou součást v domácnosti i kuchyni má rybízový kompot, který velmi nápadně připomíná brusinky, takže se dá využít jako skvělý doplněk svíčkové omáčky nebo jako přísada do ovocného salátu.

Čaj vám poslouží celý rok

Báječnou variantou zpracování rybízu je také jeho přidání do marmelády, kdy zejména v kombinaci s třešněmi vytvoří jemnou a přitom pikantní chuť. Černý rybíz je skvělý pro přípravu čaje, který můžeme pít klidně během celého roku. Abychom jej mohli bezpečně uchovávat, právě v tomto období jej zpracujeme buď v sušičce na ovoce, případně jej necháme schnout na slunci. Díky tomu zůstanou uvnitř plodů zachovány všechny prospěšné látky, které se zejména v zimě budou hodit.

Zkuste třeba likér

Plody rybízu můžete také zamrazit a v zimních měsících je pak přidat například do domácích koláčů nebo kynutých či tvarohových knedlíků. Máte-li rádi sladké nápoje, zkuste si z rybízu vyrobit domácí sirup nebo likér.

První polovina léta je také ve znamení přípravy domácího ořechového likéru, a to ze zelených nezralých plodů. Až do svátku svaté Anny, který připadá na 26. července, se ještě můžete vydat na jejich sběr a připravit si lahodný domácí mok, který v zimě také oceníte. Podrobný návod na přípravu naleznete zde.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve