Pokud chcete sázet rostliny do půdy, o které nic nevíte, je nutné nejprve změřit pH

 Zahrada 
29. července 2021 09:00 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Pro většinu rostlin jsou ideální hodnoty pH od 5,7 do 6,7 Pixabay
Kvalita a typ půdy je určující faktor pro úspěch dobrého zahradničení. Aby půda zůstala dlouhodobě kvalitní a úrodná, je potřeba neustále zlepšovat její fyzikální, chemické i biologické vlastnosti. Zejména u zemědělské půdy se můžete setkat s kyselými půdami. Tyto půdy jsou méně úrodné a jejich složení prospívá rostlinám hůře.

Současný stav pH půdy není ideální. Většina půdních oblastí je zařazena z hlediska acidity jako kyselá a mírně kyselá. Zejména v minulých letech razantně ubylo vápnění. Kromě toho k kyselosti půdy přispívá nadměrné hnojení.

Kyselost půdy je důležitá veličina

Znalost hodnoty pH půdy je pro zahrádkáře důležitá veličina, která vypovídá o její kvalitě, ale také o procesech, které v ní probíhají. Kyselost půdy ovlivňuje vše, co se v půdě děje. Ovlivňuje výskyt mikrobů, které se podílejí na rozkladu organické hmoty a tím i na dostupnosti živin v půdě. Důležitá je i mineralizace dusíku při rozdílných hodnotách pH. V kyselé půdě probíhá uvolňování dusíku podstatně pomaleji, což má za následek mnohem méně potenciálu pro růst. Proto zahrádkáři kyselost půdy upravují a snaží se celkové vlastnosti půdy zlepšit. Při dlouhodobě dobrém pH půdy se zlepšuje schopnost půdy tvořit kvalitní humus a rostlinám lépe rostou kořeny.

Jak změřit pH

Pro měření kyselosti půdy je důležitá znalost půdní reakce. Díky půdní reakci můžete poznat úrodnost půdy. Při hodnocení pH půdy je důležité hledisko zrnitostní složení. Orientační test si můžete udělat sami pomocí testerů půdy. Nicméně starou dobrou metodou je určení pH půdy podle lakmusového papírku. Tento papírek namočíte v roztoku půdy a destilované vody. Podle toho, jak se lakmusový papírek zbarvuje, následně určíte kyselost půdy.

Vliv kyselosti půdy na výnos pěstovaných plodin

Na kyselých půdách nemůžou rostliny přijímat živiny. Jedná se o draslík, fosfor a čpavkový dusík. Na půdách zásaditých vznikají poruchy látkové výměny, ta se projevuje žloutenkou. V případě příliš kyselé půdy se používá vápnění. Neexistuje univerzální návod, jak často a kolik vápnit. Čím kyselejší půda, tím vhodnější a důležitější je vápnit.

Ideální pH

Univerzální optimální hodnoty pH půd jsou 5,5 až 6,0 pro lehké půdy a 6,0 až 6,5 pro střední půdy. Pro těžké půdy se snažte dosáhnout pH kolem 7. Hodnotu pH půdy také ovlivňuje chemické složení matečné horniny. Na žule vznikají půdy kyselé a na vápencích zasadité. Dále čtěte: Každá půda se hodí pro pěstování jiných rostlin. Vybírejte je podle toho.

Zdroj: eagronom.comswanhose.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton zazářila na zahradní party v korálových šatech

Styl

Brambory je vhodné konzumovat často. Obsahují nespočet živin a také dobře zasytí

Dům a zahrada

Posedíte si rádi večer na zahradě? Zasaďte si květiny, které nejvíce voní v noci

Zavřít reklamu