Zajistěte si krásné muškáty na příští rok už letos. Namnožte je řízkováním

 Zahrada 
21. srpna 2020 08:54 / Eva Vogelová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Muškáty je ideální množit na konci srpna  Pixabay
Kupujete si každý rok nové muškáty? Když si je sami namnožíte, už za ně nebudete muset utrácet peníze. Srpen je ideální doba pro množení muškátů. Pokud si je rozmnožíte teď, do příštího roku vám vyrostou. Proveďte to řízkováním.

Množení muškátů se provádí na konci srpna. Do konce podzimu zakoření, během zimy narostou a na jaře už začnou pomalu rozkvétat. Řízkovat je však můžete pouze ve chvíli, kdy jsou v dobrém stavu. Neměly by trpět žádnou chorobou a být napadeny škůdci. Nemusíte se bát, že byste řízkování sami nezvládli. Když se budete držet osvědčeného postupu, příští rok se můžete těšit na krásné muškáty.

Odřežte výhonky nožem

K řízkování nepotřebujete žádné výjimečné nářadí. Stačí, když si nachystáte ostrý kuchyňský nůž. Vyberte si několik dobře rostoucích výhonků, které budete seřezávat. Vezměte si nůž a seřežte je šikmo pod očkem.

Výhonek by měl být dlouhý zhruba osm centimetrů. Odstraňte z něj spodní listy. Nechte pouze několik listů na samém vrcholku řízku. Odštípněte na něm i případné květy a poupata. Výhonek potřebuje mít dostatek síly na zakořenění, uživit poupata by pro něj bylo moc náročné.

Zapíchněte výhonky do substrátu

Poté, co jste výhonky odřezali, přejděte k další části. Řízky nechte jeden den zaschnout a následně je zapíchněte do množírenského substrátu. Měl by být vzdušný a lehký, aby se v něm kořínky dobře uchytily. Můžete ho i sterilizovat v troubě. Pokud chcete mít jistotu, že vaše výhonky opravdu dobře zakoření, před zapíchnutím je ošetřete gelovým či pudrovým stimulátorem.

Vyberte pro výhonky vhodné stanoviště

Květináče s malými výhonky umístěte na místo, kde budou mít dobrý přístup ke světlu. Nemělo by na ně však dlouhé hodiny svítit přímé slunce. Ideálním místem je pro ně okenní parapet otočený směrem na sever. Výhonkům, které se snaží zakořenit, vyhovuje teplota okolo dvaceti tří stupňů Celsia. Neublíží jim ani trochu nižší teplota. Se zálivkou buďte opatrní, neměli byste řízky přelévat.

Po měsíci zakořeněné řízky přesaďte

Zhruba po čtyřech týdnech můžete zakořeněné výhonky zasadit do klasického substrátu pro pelargonie. Muškáty se postupně začnou rozrůstat a sílit. Během toho je občas zastřihávejte. Dále čtěte: Vypěstujte si na zahradě krásnou chrpu polní. Pomáhá omezit otoky a má protizánětlivé účinky.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hailey Bieber promluvila o svém manželství. Modelka popírá, že ukradla Justina Biebera zpěvačce Seleně...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...